İnsizyonel fıtık onarımında onlay ve sublay yama uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of 'Onlay' and 'Sublay' Methods of Mesh Repair of Incisional Hernia
- Tez No: 815332
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BİLSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş: insizyonel hernilerin cerrahi tedavisinde mesh yerleştirilmesine bağlı olarak farklı yaklaşımlar kullanılmaktadır.Bu yöntemlerin yara komplikasyonları ve nüks açısından tartışmalı sonuçları vardır. Bu çalışmada, insizyonel herni onarımında“Onlay”ve“sublay”mesh yerleştirme yaklaşımları komplikasyonlar ve nüks açısından karşılaştırmak amaçlanmaktadır. Yöntemler: Hastanemizde 2 yıllık retrospektif çalışma kapsamında insizyonel herni nedeniyle mesh onarımı yapılan hastalar değerlendirildi. Hastalar polipropilen meshin yerleşimine göre“onlay”(Grup O, n=27) ve sublay (Grup S, n=25) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik ve klinik verileri kaydedildi. Gruplar arasında ameliyat sonrası erken (seroma, hematom, yara enfeksiyonu) ve geç (kronik ağrı, nüks) komplikasyonlar karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 60,4±12 yıl olan 52 hasta dahil edildi. Gruplar arasında demografik ve klinik özellikler açısından fark yoktu (p>0,05). Ameliyat süresi Grup S'de Grup O'dan anlamlı olarak daha uzundu (p=0.02). Hastanede kalış süresi Grup S'de daha uzun olmasına rağmen, iki grup arasında anlamlı fark yoktu (p=0,067). Erken ve geç komplikasyonlar açısından gruplar arasında anlamlı bulunmadı (p>0,05). Tartışma ve Sonuç: İnsizyonel fıtığın“onlay”ve“sublay”yöntemleriyle mesh onarımı sonrası erken ve geç yara komplikasyonları arasında anlamlı bir fark yoktur. Her iki yöntem de benzer etkinlik ve güvenlikle uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Different approaches are used depending on placement of mesh in the surgical treatment of incisional hernia. These methods have controversial results in terms of wound complications and recurrence. In this study, it was aimed to compare open mesh repair of incisional hernia using the approaches of“onlay”and“sublay”mesh placement in terms of complications and recurrence. Methods: Patients who underwent mesh repair of incisional hernia in our hospital for a 2-year retrospective study were evaluated. The patients were divided into two groups according to the placement of the polypropylene mesh:“onlay”(Group O, n=27) and“sublay”(Group S, n=25). Demographic and clinical data of the patients were recorded. Postoperative early (seroma, hematoma, wound infection) and late (chronic pain, recurrence) complications were compared between groups. Results: There were 52 patients in the study with a mean age of 60.4±12 years. There was no difference between the groups in terms of demographic and clinical characteristics (p>0.05). The mean duration of the surgery in Group S was significantly longer than Group O (p=0.02). Although the length of hospital stay was longer in Group S, there was no significant difference between the two groups in terms of the length of hospital stay (p=0.067). There was no significant difference between the groups in terms of early and late wound complications (p>0.05). Discussion and Conclusion: There is no significant difference between early and late wound complications after mesh repair of incisional hernia with“onlay”and“sublay”methods. Both methods can be applied with similar efficacy and safety.