Devamlı infüzyon tekniğiyle propofol ve tiyopental anestezisinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 15312
  2. Yazar: RAŞİT YÜCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Çalışmamızı.Tıp Fakültesi arsal i yağhanesinde- çeşitli nedenlerle operasyona alınan A»S. A« I-II 'ye dahil 4'ü erkek., 28 hastada yapılmıştır. 10 sıg diazero kapsül ile preaaedike edilen hastalar, randomisasyonla 2 guruba ayrılıp anestetik ajan olarak gurupa indüksiyonda 7rog/kg? idamede de infusyonla -4mg/kg/h tiyopentai» gurup-IIys de indüksiyonda 2mg/kg? idamede infüzyonla ilk 10 dakika için İ2mg/kg/h sonrada 6Lag/kg/h propofol verildi. PSiyorelaksan (süksinilkolin panküronyum bromür) ve analjezik (fentanil.) olarak eşit dozlarda aynı ilaçlar kullanıldı» Gerektiğinde gurup- 1 ! s 4ûıeg tiyopental, gurup- 1 X -' ye de 30 mg propofol bolus verildi- '. Hastaların ortalama, arter basınçları ve kalp dakika atı sn sayılar. başlangıçta kontrol değeri olarak;, indüksiyonda' antubasyondar insizyonda olmak üzere 4 fazda ve idamede her 5 dakikada bir kaydedildi» Operasyon bitilainde infüzyon 'kesilip- hastaların sesli, ağrılı uyaranlara verdiği-' yanıt ile söyleneni yapma süreleri kaydedildi. Psikoısotor fonksiyonlar' belirlemek için üç fazda (operasyondan tSttCB* operasyondan yana ve bir 'saat sonra} Tri eğer testi çizdirildi. Elde edilen sonuçlara göre her iki gurpta hefaodiraalklaik veriler benzerlik gösterdi. Sesli ve ağrılı uyaranlara propofolü gurup daha erken yanıt verdi, söyleneni daha kısa sürede yaptı. Bu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulundu.iki hasta gurubunda da postoperatif peryot.stabil ve sorunsuzdu. Elde ettiğimiz bu verilerin ışığında şu kanıya vardık! Propofol » kardiyovasküler etkileri tiyopentale benzeyen-, postoperatif uyanma ve derlena»enin daha çabuk olduğu ?güvenilir, bir intravenöz anestetik ajandır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned in 28 ASA I and II patients 4 of whcsnwere ma I e* undergoing various types of surgical operations in the Dicle University Medical School Hospital. Patients pressed i ca ted with oral diazepam (10 mg) were randomly divided into 2 groups. S roup- I was induced with thiopental 7 mg/kg i.v. and anasthssia was maintained with an infusion of 4 rag/kg/hour. Patients i in group II were induced with propofol 2 ing/kg and maintained on a propof®.^-'" infusion of 12 mg/kg/hour in the first 10 minutes -and & avg/kg/hour thereafter - Succiny ichol irt&? pancuronium was employed for muscular. relaxation in similar doses, in both groups» Extra boluses.©f thiopental C40 ısgî r propofol (30 sag), were given jl.v. 'when necessary. Mean/ arterial pressure s,nd heart rate were measured before the operation (controls) » after induction;, intubation and incision and every 5 minutes during maintenance. After the completion of the operation-, the times taken to respond to verbal and painful stimuli and to do as told were determined. To evaluate psychoisatar function a Trieger test was given in three phases; before. the_ operation, 30 minutes after' the operation and SO minutes after the operation.Hemodynamic variables were found to be s irsi lar in both.groups, Patients anest.hst.ised _«ith propofoT responded to ver bal and painful st-imuli ad obeyad coütmands sooner t-han ' pat-ient-s g iven t-h i openfca l, These di'fferences between t.MO groups «ere found t-o be stat ist. i çal i y signif icant. Postoperative recovery «as smot-h and uneventful in both groups, fes conclude t-hat propofol- is a saf e intravenous anesthetic agerst wifch' cardiovascular effecrfcs simi lar t-o t-hafc of thiopental-The eııır gence -frossi anest-hesia is