Acil servise intihar girişimiyle başvuran bireylerde sorun çözme ve aleksitimi
Problem-solving and alexithymia in individuals who admitted to emergency department with a suicide attempt
- Tez No: 815386
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma acil servise intihar girişimiyle başvuran bireylerin sorun çözme ve aleksitimi düzeylerini belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ilişki arayıcı tasarım tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Haziran 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında Kocaeli'de bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinin acil servis ünitesine intihar girişimiyle başvuran 18 yaş üzeri ve iletişim kurabilecek durumda olan bireyler oluşturdu. Bu bağlamda 86 birey araştırmaya dahil edildi. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve Sosyal Problem Çözme Envanteri Kısa Formu kullanıldı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SPSS 23 paket programı ile yapıldı. Veriler; t testi, ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, Bonferroni, Pearson Korelasyon testi ve Lineer Regresyon Analizi ile değerlendirildi. Katılımcıların sorun çözme düzeyi puan ortalaması 46,22±25,76; Aleksitimi düzeyi puan ortalaması 56,45±14,35 olarak bulundu ve intihar girişiminde bulunan bireylerin“borderline”özellikte oldukları belirlendi. Sorun çözme ve aleksitimi düzeyleri arasında negatif yönde, orta düzeyde bir ilişki olduğu ve intihar girişiminde bulunan bireylerin sorun çözme becerileri düzeyi arttıkça aleksitimi düzeyinin azaldığı belirlendi. Sorun çözmenin aleksitimi düzeyini açıklama gücü %46,9 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptive correlational design to determine the problem-solving and alexithymia levels of individuals who seek emergency care after a suicide attempt and to examine the relationship between them. The sample of the research consisted of individuals aged 18 and above who presented to the emergency department of an educational and research hospital in Kocaeli between June 2022 and February 2023 with a suicide attempt and were in a condition to communicate. In this context, 86 individuals were included in the study. Personal Information Form, Toronto Alexithymia Scale, and Social Problem Solving Inventory Short Form were used as data collection tools. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS 23 software package. The data were evaluated using t-test, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Bonferroni, Pearson correlation test, and Linear Regression Analysis. The participants' mean problem-solving level score was 46.22±25.76, and the mean alexithymia level score was 56.45±14.35, indicating that individuals who attempted suicide had“borderline”characteristics. There was a negative moderate relationship between problem-solving and alexithymia levels, and it was determined that as the problem-solving skills level of individuals who attempted suicide increased, the level of alexithymia decreased. The explanatory power of problem-solving on the alexithymia level was found to be 46.9%.