Sünnet işlemi öncesinde verilen eğitimin ebeveynlerin anksiyete ve bilgi düzeyine etkisi
The effect of the education given before the circumcision procedure on the anxiety and knowledge level of parents
  1. Tez No: 815413
  2. Yazar: ÜLFET FEYZA ESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAŞKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuğu sünnet olacak ebeveynlere verilecek sünnet bakımı hakkındaki eğitimin, ebeveynlerin bilgi düzeyine ve anksiyete seviyesine etkisini belirlemektir. Randomize kontrollü deneysel olarak yürütülen çalışmanın verileri Mart 2022-Eylül 2022 tarihlerinde Konya Şehir Hastanesi'nde Çocuk Cerrahi ve Çocuk Üroloji Kliniği'nde toplanmıştır. Çalışmaya 124 ebeveyn dahil edilmiştir. Çalışma verileri Sosyodemografik Bilgi Formu, Sünnet Bilgi Formu ve Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. İstatiksel analizlerde bağımsız gruplar t testi, bağımlı gruplar t testi, pearson korelasyon yöntemi ve ki-kare analiz yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental thesis study aimed to determine the effect of the education about circumcision care on the knowledge level and anxiety of the parents, were collected in the Pediatric Surgery and Pediatric Urology Clinic of Konya City Hospital between March 2022 and September 2022. 124 parents were included in the study. Study data were collected through the Sociodemographic Information Form, the Circumcision Information Form, and the State-Trait Anxiety Scale. In the statistical analysis, the independent groups t-test, dependent groups t-test, Pearson correlation and chi-square analysis method, were used.