Canine visceral leishmaniasis ile doğal enfekte köpeklerde abdominal AORT elastikiyeti değişimlerinin değerlendirilmesi
Determination of abdominal aortic elasticity changes in naturally infected dogs with canine visceral leishmaniasis
- Tez No: 815412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Kanin Visceral Leishmaniasis'li (KVL) köpeklerde gelişen hipertansiyonun erken evrede belirlenebilmesi ve değerlendirilmesinde osilometrik ölçümlerin yanında abdominal aorta üzerinde meydana gelen elastikiyet değişimlerinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: KVL ile enfekte olduğu tespit edilen 32 hayvan ve 12 sağlıklı köpek olmak üzere toplamda 44 hayvan değerlendirildi. Hasta hayvanlar KVL yönü ile evrelendirilerek 4 farklı gruba ayrıldı. Evrelerine göre gruplandırılan KVL'li ve sağlıklı köpekler doppler ultrasonografi ile değerlendirmeye alınarak abdominal aorta elastikiyetindeki değişimler belirlendi. Bulgular: KVL enfekte hayvanların gruplara dağılımda Evre I, II ve III düzeyinde olgular tespit edildi. Hastaların osilometrik yöntemle ölçülen tansiyon değerlerinin abdominal aorta elastikiyeti sonuçlarına göre anlamlı düzeyde değişimlerin oluşmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to detect and assess early-stage hypertension in dogs with Canine Visceral Leishmaniasis, by determining the changes in elasticity occurring on the abdominal aorta, in addition to the use of oscillometric measurements. Material and Methods: A total of 44 animals, consisting of 32 animals diagnosed with Canine Visceral Leishmaniasis (KVL) and 12 healthy dogs, were evaluated. The diseased animals were categorized into four different groups based on the stages of KVL. The dogs with KVL and the healthy dogs were assessed using Doppler ultrasonography to determine the changes in abdominal aorta elasticity according to their respective stages. Results: KVL-infected animals were identified in different stages, including Stage I, Stage II, and Stage III. It was found that there were no significant changes in the blood pressure values measured through oscillometric method based on the results of abdominal aorta elasticity.