Kırşehir de satışı yapılan bazı pelet yemlerin kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the quality characteristics of some pellet feeds sold in Kırşehir
  1. Tez No: 815482
  2. Yazar: MERYEM İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Kırşehir'de satışı yapılan bazı pelet yemlerin kalite özelliklerinin belirlemesi amacıyla yapılmıştır. Pelet yemlerin analizi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvancılık Endüstrisi Laboratuvarında yapılmıştır. Analizi yapılan pelet yem çeşitleri olarak, Süt sığır 21 yemi (P1), Buzağı büyütme yemi (P2), Sığır besi geliştirme yemi 1 (P3) Süt sığır yemi 19.1 (P4), Süt sığır yemi 19.2 (P5), Sığır besi yemi 2 (P6), Kuzu büyütme yemi (7), Gezen yumurta tavuk yemi (P8), Gezen tavuk tam yemi (P9), Yumurta tavuk yemi (P10), Kırşehir yem bayilerinden tazelik durumuna göre 3'er kg olarak temin edilmiştir. Yemlerin içinden her analiz için 3 tekerrür olacak şekilde örnekler alınarak analizler yapılmıştır. Yemler, ruminant ve kanatlı olarak kategorize edildiğinde; sırasıyla parça ağırlığı (g), pelet boyu (mm), çap (mm), yüzey alanı (mm2), pelet hacmi (mm3) ve pelet parça yoğunluğu (kg/m3) 0.24-0.14 (P0,05) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the quality settings of some pellet feeds sold in Kırşehir. The analysis of pellet feeds was carried out in the Animal Husbandry Industry Laboratory of Kırşehir Ahi Evran University, Faculty of Agriculture, Department of Animal Science. As the pellet feed types analyzed, Dairy cattle 21 feed (P1), Calf rearing feed (P2), Cattle fattening improvement feed 1 (P3) Dairy cattle feed 19.1 (P4), Dairy cattle feed 19.2 (P5), Cattle fattening feed 2 (P6), Lamb grower feed (7), Free-range layer feed (P8), Free-range layer feed (P9), layer feed (P10) were procured from Kırşehir feed dealers in 3 kg according to freshness dimensions. In the feeds, analyzes on animals were carried out, with 3 replications for its analysis. Categorized as feeds, ruminant animals and poultry; First of all, piece weight (g), pellet length (mm), diameter (mm), surface area (mm2), pellet volume (mm3) and pellet density (kg/m3) 0.24-0.14 (P0.05).