Elektrohidrodinamik-sıcak hava kombinasyonu yöntemiyle bazı tarımsal ürünlerin kurutma parametrelerinin belirlenmesi
Determination of drying parameters of some agricultural products by electrohydrodynamic-hot air combined method
  1. Tez No: 815500
  2. Yazar: AHMET POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ İZLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tez çalışmasında, sarımsak ve armut örnekleri yüksek enerji verimliliği ve kaliteli ürün vadeden bir kurutma teknolojisi olan elektrohidrodinamik (EHD)-sıcak hava kombinasyonu yöntemi kullanılarak kurutulmuştur. Her iki örnek için dört farklı yüksek gerilim değeri (15, 20, 25 ve 30 kV) kullanılmıştır. Sarımsak örnekleri için farklı sıcaklık (50 ve 55 °C) ve gerilim değerlerinin, armut örneklerinde ise farklı hava hızı (1,5 m/s ve 2,5 m/s) ve gerilim değerlerinin örneklerin kuruma süresi, renk parametreleri, rehidrasyon özellikleri ve mikroyapısı üzerine etkisi incelenmiştir. Ek olarak, deneysel verilerin sarımsak ve armut örneklerinin kuruma davranışını tanımlayabilecek uygun modeli seçmek için on farklı matematiksel model kullanılmıştır. Ayrıca sarımsak örneklerinin kurutulması sırasında geliştirilen cihazın enerji verimlilik değerleri hesaplanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, her iki örnek için de diğer parametreler sabit tutulduğunda gerilim değerinin artması kuruma süresini azaltmıştır. Kurutulmuş sarımsak örneklerinin kuruma davranışlarını en iyi tanımlayan modellerin Difüzyon Yaklaşımı, Newton ve Verma ve ark. modelleri, armut örnekleri içinse Midilli ve ark. ve Logaritmik modelleri olduğu bulunmuştur. Artan kuruma sıcaklığı, sarımsak örneklerinin a* ve b* renk değerlerinde azalmaya neden olmuştur. Armut örneklerinde en yüksek L* renk değeri taze örnekte gözlenirken, bu değere en yakın değer 15 kV-1,5 m/s uygulamasında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, garlic and pear samples were dried using the electrohydrodynamic (EHD)-hot air combination method, which is a drying technology promising high energy efficiency and quality products. Four different high voltage values (15, 20, 25, and 30 kV) were used for both samples. The effects of different temperatures (50 ve 55 °C) and voltage values for the garlic product, and the different air velocity (1.5 m/s and 2.5 m/s) and voltage values for the pear product on the drying time, color parameters, rehydration properties, and microstructure of the product were investigated. In addition, ten different mathematical models were used to select the appropriate model that could describe the drying behavior of the experimental data of garlic and pear samples. In addition, the energy efficiency values of the device developed during the drying of the garlic samples were calculated. According to the results obtained, the increase in the voltage value decreased the drying time for both samples when other parameters were kept constant. While Diffusion Approach Newton and Verma et al. models were found to best describe the drying behavior of dried garlic samples, and Midilli et al. and Logarithmic models were found for pear samples. Increasing drying temperature caused a decrease in the a* and b* values of garlic samples. While the highest L* value was observed in fresh products in pear products, the closest value to this value was observed in 15 kV-1.5 m/s application.