Streptozotosin-nikotinamid ile diyabet oluşturulmuş ratlarda metformin, metformin ve dipeptidil peptidaz-4 (DPP-4) inhibitörlerinin kombine kullanımının, serum nesfatin-1 düzeyleri, bazı vitaminler ve biyokimyasal parametreler üzerine etkileri
Effects of metformin, combined use of metformin and dipeptidyl peptidase-4 (DPP-4) inhibitors on serum nesfatin-1 levels, some vitamins and biochemical parameters in streptozotocin-nicotinamide induced diabetic rats
  1. Tez No: 815499
  2. Yazar: EMİNE ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu çalışmada streptozotosin (STZ)- nikotinamid (NA) ile diyabet oluşturulan ratlarda metformin uygulamasının ve DPP-4 enzim inhibitörleri olan sitagliptin ve omarigliptin'in metformin ile kombine kullanımının, ratlarda bazı biyokimyasal ve antropometrik parametreler üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: 3-4 aylık, 200-230 g ağırlığında 50 Wistar-Albino ırkı erkek rat, her grupta 10 deney hayvanı olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. 1. grup olan sağlıklı kontrol (SK) grubu hariç olmak üzere, diğer 4 gruptaki ratlara STZ-NA uygulaması yapıldı. Uygulamadan 72 saat sonra ölçülen açlık kan glukoz düzeyleri 150 mg/dL'nin üzerinde olanlar diyabet kabul edilip çalışmaya dâhil edildi. 2. gruptaki diyabetik kontrole (DK) serum fizyolojik, 3. gruptaki ratlara metformin, 4. gruptakilere metformin+sitagliptin, 5. gruptakilere de metformin+omarigliptin uygulamaları oral gavaj yoluyla 28 gün boyunca yapıldı. Her hafta başında ratların açlık kan glukoz düzeyleri, ağırlıkları ve boyları ölçüldü. Deney sonunda serumda Nesfatin-1, B12 vitamini, 25-dihidroksi vitamin D ve insülin düzeyleri ELİSA kitleri vasıtasıyla ELİSA cihazında; alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), amilaz, lipaz, total kolesterol, trigliserid, düşük dansiteli lipoprotein (LDL), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ve çok düşük dansiteli lipoprotein (VLDL) düzeyleri spektrofotometrik yöntemle otoanalizör cihazında çalışıldı. Bulgular: Açlık kan glukoz değerleri açısından diyabetik grupların glukoz düzeyleri SK grubuna göre yüksek bulundu (p0,05). Ağırlık, vücut kitle indeksi (VKİ) ve Lee indeksi açısından diyabetik olan grupların değerleri, SK grubunun değerlerinden daha düşük saptandı (p0,05). B12 vitamini, 25-dihidroksi vitamin D ve insülin değerleri açısından gruplar arasında farklılık saptanmadı (p>0,05). 5. grubun Nesfatin-1 değerleri, 2. gruptan daha yüksek saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the effects of metformin administration and the combined use of DPP-4 enzyme inhibitors sitagliptin and omarigliptin with metformin on some biochemical and anthropometric parameters in rats with streptozotocin (STZ)- nicotinamide (NA) induced diabetes mellitus. Material and Methods: 50 male Wistar-Albino rats aged 3-4 months and weighing 200-230 g were divided into five groups with ten experimental animals in each group. Except for the 1st group, the healthy control (HC) group, rats in the other four groups were administered STZ-NA. Fasting blood glucose levels were measured 72 hours after STZ-NA administration, and those above 150 mg/dL were considered diabetes and included in the study. Group 2 diabetic control (DC) rats were treated with saline, group 3 with metformin, group 4 with metformin+sitagliptin, and group 5 with metformin+omarigliptin by oral gavage for 28 days. The rats' fasting blood glucose levels, weight, and height were measured at the beginning of each week. At the end of the experiment, Nesfatin-1, vitamin B12, 25-dihydroxy vitamin D, and Insulin levels in serum were determined by ELISA kits in ELISA device; alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), amylase, lipase, total cholesterol, triglyceride, low-density lipoprotein (LDL), high-density lipoprotein (HDL) and very low density lipoprotein (VLDL) levels were determined spectrophotometrically by autoanalyzer. Results: In terms of fasting blood glucose values, glucose levels of diabetic groups were found to be higher than the HC group (p0.05). Regarding weight, BMI, and Lee index, the values of the diabetic groups were lower than those of the HC group (p0.05). Also there was no difference between the groups in terms of vitamin B12, 25-dihydroxy vitamin D and insulin values (p>0.05). Nesfatin-1 values of the 5th group were higher than the 2nd group (p0.05).