Siyasal iletişim çalışmaları kapsamında kültürel diplomasi aracı olarak çizgi filmler
Cartoons as a cultural diplomacy tool within the scope of political communication studies
  1. Tez No: 815515
  2. Yazar: AHMET CAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET EKİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Günümüzün küresel sisteminde kültürlerarası ilişkileri oluşturmaya ve geliştirmeye yönelik yeni aktörler eklemlenmiştir. Özellikle teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler ile birlikte dünya gerçek anlamda ekranlara sığmaktadır. Böyle bir ortamda uluslararası ilişkilere yön veren yeni stratejiler geliştirilmektedir. Bu stratejilerin başında kamu diplomasisi anlayışı gelmektedir. Bu yaklaşım birden çok aktörün uluslararası ilişkiler sürecinde yer alması sonucu ortaya çıkmıştır. 21. yüzyılın uluslararası ilişkiler sürecindeki kırılmalar, devletlerarası rekabetin her geçen gün artan yapısı kamu diplomasisi uygulamalarını ülkeler açısından vazgeçilmez kılmıştır. Kamu diplomasisi yaklaşımı son dönem uluslararası ilişkiler çalışmalarının popüler tartışma konuları arasında yer almakla birlikte üzerinde durulan bir alan haline gelmiştir. Stratejik bir iletişim dili olan kamu diplomasisi yaklaşımı genel olarak hükümet ve hükümet dışı aktörlerin giriştikleri proaktif ve yenilikçi tüm iletişim çabaların çıktısı olarak değerlendirilebilir. Dış siyasal alanda yaşanan gelişmelere göre tartışma alanı genişleyen kamu diplomasisi yaklaşımında kültür en önemli etkileşim aracıdır. Bu yüzden kültürel diplomasinin önemi günümüzde ülkeler tarafından anlaşılmış ve hayati bir öneme sahip hale gelmiştir. Bu kapsamda ülkeler kültürel diplomasinin getirdiği fırsatları değerlendirmeye çalışmaktadır. Kültürel diplomasi uygulamaları aracılığıyla yürütülen faaliyetler hedef kitlenin etkilenmesinde önemli bir role sahiptir. Özellikle küreselleşme süreci ile uluslararası konjonktürde meydana gelen değişim ve dönüşüm sürecinde popüler kültür üretimlerinin pazarlanması ülkelerin yumuşak güç kapasitesini artırıcı bir etki göstermektedir. Bu ve benzeri stratejik iletişim faaliyetlerinin dünyadaki pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye açısından da dış siyasal alanda görünürlüğü ve bilgi akışının sağlanması adına fırsat niteliği taşımaktadır. Bu çalışma, Ak Parti dönemindeki yerli yapım çizgi filmlerin kültürel diplomasi aracı olarak nasıl kullanıldığını tespit etmeyi ve içeriğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla Türkiye'de en çok izlenen ve animasyon serilerine sahip yapım olan Rafadan Tayfa çizgi filmi incelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle çizgi filmin hedef kitle ile nasıl iletişim kurduğu, kültürel diplomasi yaklaşımları bağlamında incelenmiştir. Ardından çizgi filmin kültürlerarası iletişim kodlarından yararlanan çalışmada Van Dijk'in ortaya koyduğu söylem analizi tekniğiyle analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, çizgi filmin dış siyasal alanda tanıtımında diaspora diplomasisi yaklaşımı bağlamında tanıtım faaliyetlerine yer verildiği belirlenmiştir. Ayrıca çizgi filmde, kültürel iletişim kodlarına sıkça yer verildiği, muhafazakâr ideolojinin ve Ak Parti'nin siyasal ideolojisine yönelik tarihsel ve kültürel belleğini oluşturan Neo Osmanlıcı sembollerinin görünür kılınmaya çalışıldığı da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's global system, new actors have been combined to create and promote intercultural relations. Mainly, together with the rapid improvements in technology, the world verily fits into screens. In such a milieu, new strategies that form international relations are being enhanced. The public diplomacy approach takes place on the top among all these strategies. This approach has emerged as a result of the involvement of multiple actors in the international relations process. In the 21st century, the ruptures in the international relations process and the ever-increasing structure of inter-state competition have made public diplomacy practices indispensable for countries. The public diplomacy approach has become one of the well-received issues of debate in current international relations studies and an area emphasised. The public diplomacy approach, which is a strategic communication language, can generally be considered as the output of all proactive and innovative communication efforts undertaken by governmental and non-governmental actors. Culture is the most important interaction tool in the public diplomacy approach, which expands its area of discussion according to the developments in the foreign political arena. Therefore, the importance of cultural diplomacy has been accepted by countries today and has changed into a vital significance. In this context, countries are endeavouring to utilize the opportunities delivered by cultural diplomacy. Activities carried out through cultural diplomacy practices have a crucial role in influencing the target audience. Particularly in the process of change and transformation in the international conjuncture with the globalization process, the marketing of popular culture productions demonstrates an effect that expands the soft power capacity of countries. All these and such similar strategic communication activities have the characteristics of an occasion for Türkiye, as in many countries in the world, to ensure visibility and information flow in the foreign political arena. This study aims to determine how locally produced cartoons were used as a tool of cultural diplomacy during the Ak Party era and to examine their content. For this purpose, Rafadan Tayfa cartoon, which is the most watched cartoon in Türkiye and has an animated series, was analyzed. In this context, firstly, how the cartoon communicates with the target audience was researched in the context of cultural diplomacy approaches. and then, the cartoon was studied with the discourse analysis technique put forward by Van Dijk in the study utilizing intercultural communication codes. In the light of the findings, it was determined that promotional activities were included in the promotion of the cartoon in the foreign political area in the context of diaspora diplomacy approach. In addition, it was also revealed that the cartoon frequently included cultural communication codes and tried to make visible the Neo-Ottomanist symbols that constitute the historical and cultural memory of the conservative ideology and the Ak Party's political ideology.