Fungal sekonder metabolitlerinin A549 hücre hattında sitotoksik ve apoptotik etkilerinin araştırılması
Investigation of the cytotoxic and apoptotic effects of fungal secondary metabolites in A549 cell line
- Tez No: 815569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN CANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kanser, 21. yüzyılın en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Akciğer kanseri dünya çapında en sık görülen kanser türlerinden biri olup, 2022 yılında 1.9 milyondan fazla yeni vaka görülmüştür. Doğada hemen her yerde bulunabilen, ekstrem koşullara uyum sağlamış mikrofunguslardan elde edilen sekonder metabolitler antimikrobiyal, antikanser, immünosüpresan gibi birçok biyolojik aktiviteye sahiptir. Tez kapsamında, antioksidan aktivitelerine göre seçilen 9 fungus izolatı klasik yöntemle identifikasyonu yapılarak Aspergillus ve Penicillium cinsi olarak belirlenmiştir. Fungus izolatları 30 gün sıvı antioksidan besiyerinde fermente edildikten sonra etil asetat ile ekstraksiyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Fungal özütler, DPPH yöntemi ile antioksidan aktivitesi, antimikrobiyal aktivitesi, MTT yöntemi ile sitotoksik etkisi, Annexin V-PI ve Kaspaz 3 yöntemleri ile apoptotik etkileri araştırılmıştır. Fungus izolatlarından bir tanesi Talaromyces flavus olarak tanımlanmıştır. Üç fungus izolatı %70'in üzerinde antioksidan aktivite göstermiştir. IC50 değerlerine göre Talaromyces flavus özütü ve fermentasyon sıvısının liyofilize edilmiş örneği, A549 hücre hattı üzerinde yüksek sitotoksik etki gösterirken, sağlıklı hücre hattı olan BJ hücrelerinde ise düşük sitotoksisite göstermiştir. Akış sitometride yapılan çalışmalarda fungal özütlerin erken apoptoza neden olduğu görülmüştür. Tez kapsamında yapılan çalışmalar Aspergillus ve Penicillium cinslerine ait sekonder metabolitlerin antioksidan, antikanserojenik ve antimikrobiyal olmak üzere birçok biyolojik aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most important public health problems of the 21st century. Lung cancer is one of the most common types of cancer worldwide, with more than 1.9 million new cases in 2022. Secondary metabolites obtained from microfungi, which can be found almost everywhere in nature and provide extreme safety compliance, have many biological activities such as antimicrobial, anticancer, immunosuppressant. Within the scope of the thesis, 9 fungal isolates selected according to antioxidant diseases were determined as Aspergillus and Penicillium species with classical spread identification. Fungal isolates were fermented in liquid antioxidant medium for 30 days and then extracted with ethyl acetate. Fungal extracts, antioxidant preservatives, antimicrobial shields by DPPH method, cytotoxic effect by MTT method, apoptotic effects by Annexin V-PI and Caspase 3 methods were investigated. One of the fungal isolates is used as Talaromyces flavus. Three fungal isolates maintained over 70% antioxidant activity. According to IC50 values, the lyophilized sample of Talaromyces flavus extract and fermentation broth showed a high cytotoxic effect on the A549 cell line, while the healthy cell line, BJ cells, had a low cyto capacity. Measurements by flow cytometry have properties that fungal extracts cause early apoptosis. The application within the scope of the thesis shows that secondary metabolites belonging to Aspergillus and Penicillium genera have many active activities such as antioxidant, anticarcinogenic and antimicrobial.