Türkiye'de erişkinlerde lipid profili ve statin kullanımı pure türkiye kohortu verileri
Lipid profile and statin use in adults in turkey pure Turkey cohort data
  1. Tez No: 815616
  2. Yazar: MİRAÇ VURAL KESKİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Metabolizma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Türkiye'de erişkinlerin lipid profilinin ve statin kullanım oranlarının ortaya konulmasıdır. Metod: PURE Türkiye kohortu, 2008 yılında izlenmeye başlanmış olan, ülke örneklemini oluşturacak şekilde seçilmiş, sekiz ayrı vilayetin kırsal ve kentsel bölgelerinden, yaşları 35-70 arasında olan 4056 katılımcıyı içermektedir. Bu katılımcıların başlangıçtaki ve dokuzuncu yıl izlemindeki verileri analiz edilmiştir. İncelenen veriler katılımcıların lipid profilleri ve statin kullanım durumlarıdır. Ayrıca başlangıçtaki hiperkolesterolemi, hipertrigliseridemi ve HDL-K düşüklüğünün sıklığı incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 4045 katılımcının 2453'ü (%60.6) kadın, yaş ortalaması 50±9.1 (K:49.3±9.1, E: 51.0±9.1) idi. Katılımcıların başlangıç TK, LDL-K, HDL-K, TG değerleri sırasıyla 205.3±43.6, 129.2±36.5, 45.2±13.7, 138.5 mg/dl idi. Dokuzuncu yıl TK, LDL-K, HDL-K, TG değerleri sırasıyla 200.5, 122.4, 45.0, 133.0 mg/dl idi.
Özet (Çeviri)
Objective: To reveal adults' lipid profiles and statin usage rates in Turkey. Method: The PURE Turkey cohort includes 4056 participants aged 35-70 from rural and urban areas of eight provinces, selected to form the country sample, which started to be monitored in 2008. The data of these participants at baseline and the ninth-year follow-up were analyzed. The data analyzed are the lipid profiles of the participants and their statin use status. In addition, the frequency of baseline hypercholesterolemia, hypertriglyceridemia, and low HDL-C was investigated. Results: Of the 4045 participants included in the study, 2453 (60.6%) were female, mean age was 50±9.1 (F:49.3±9.1, M: 51.0±9.1). The participants' baseline TC, LDL-C, HDL-C, and TG values were 205.3±43.6, 129.2± 36.5, 45.2 ±13.7, and 138.5 mg/dl, respectively. In the 9th year, TC, LDL-C, HDL-C, and TG values were 200.5, 122.4, 45.0, and 133.0 mg/dl, respectively.