Non-arteritik iskemik optik nöropatide peripapiller ve maküler kan akımının optik koherans tomografi anjiografi (OKT-A) ile analizi
Analysis of peripapillary and macular blood flow innonarteritic ischemic optic neuropathy with optical coherence tomography angiography (OCT-A)
- Tez No: 815617
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ FATMA YAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gunash Nıftıyeva. Nonarteritik İskemik Optik Nöropatide Peripapiller ve Maküler Kan Akımının Optik Koherens Tomografi Anjiografi (OKT-A) ile Analizi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Uzmanlık Tezi, ANKARA 2023. Hacettepe Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran ve nonarterik iskemik optik nöropati tanısı konularak takibe alınan 50 yaşından büyük 20 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların NA-AİON tanılı gözleri Grup 1, sağlam gözleri Grup 2 olarak çalışmaya dahil edildi. Benzer yaş grubunda olup polikliniğimize muayene için başvuran, retina veya optik sinir başı kan akımını etkileyebilecek herhangi bir oküler veya sistemik hastalığı olmayan 20 olgu çalışmaya kontrol grubu (Grup 3) olarak dahil edildi. Bu olguların OCTA ile 3x3, 6x6 mm boyutlarında makula görüntüleri ve 4.5x4.5 mm boyutlarda optik disk ölçümleri elde edildi. Tüm ölçümler ilk muayenede, 1.ayda ve 3.ayda yapıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak Kruskal-Wallis ve Friedman testi ile karşılaştırıldı. NA-AİON olgularında ilk tanıda maküla ve peripapiller vasküler ve morfolojik değişiklikler saptandı ve takip eden kontrollerde peripapiller kan akımında, maküler damar dansitesinde ve maküla ganglion analizinde anlamlı azalma izlendi. NA-AİON olgularının etkilenmeyen gözlerinde (Grup2) optik diskin superior kadranının retinal sinir lifi tabakası kalınlığının (RNFLs) kontrol grubu ile kıyasladıkta 3.ay muayenesinde ilk muayeneye göre daha düşük saptandı (p=0.034). Sonuç olarak NA-AİON geçiren hastalarda vasküler ve morfolojik değişiklikler olup, etkilenmeyen gözleri de risk altındadır.
Özet (Çeviri)
Gunash Nıftıyeva. Analysis of Peripapillary and Macular Blood Flow in Nonarteritic Ischemic Optic Neuropathy with Optical Coherence Tomography Angiography (OCT-A), Hacettepe University Faculty of Medicine, Ophthalmology Specialization Thesis, ANKARA 2023. Twenty patients older than 50 years of age who applied to Hacettepe University Department of Ophthalmology and were followed up with the diagnosis of non-arteric ischemic optic neuropathy were included in the study. The eyes of these patients with a diagnosis of NAION were included in the study as Group 1 and their intact eyes as Group 2. Twenty patients in the same age group who applied to our outpatient clinic for examination and did not have any ocular or systemic disease that could affect retinal or optic nerve head blood flow were included in the study as the control group (Group 3). 3x3, 6x6 mm macula images and 4.5x4.5 mm optic disc measurements were obtained with OCTA. All measurements were made at the first examination, at the 1st month and at the 3rd month. The results were compared statistically with the Kruskal-Wallis and Friedman test. In NA-AION cases, macular and peripapillary vascular and morphological changes were detected at the first diagnosis, and a significant decrease was observed in peripapillary blood flow, macular vessel density and macular ganglion analysis in the follow-up controls. In the unaffected eyes of NA-AION cases (Group 2), the retinal nerve fiber layer thickness (RNFLs) of the superior quadrant of the optic disc was found to be lower in the 3rd month examination compared to the control group (p=0.034). In conclusion, patients undergoing NA-AION have vascular and morphological changes, and their unaffected eyes are also at risk.