A comparative study of the effects of low doses gamma rays on blood for healthy people and diabetes
Sağlıklı insanlar ve diyabet için düşük doz gama ışınlarının kan üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı bir çalışması
- Tez No: 815663
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physics and Physics Engineering, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, gama ışınlamasının diyabetik hastalarda tam kan sayımının hematolojik ve biyokimyasal parametreleri üzerindeki etkisini araştırmaktı ve sağlıklı kişiler bu çalışma, Al-Nasiriya Kalp Merkezi'nin (NHC) Teşhis Laboratuvarı Hizmetleri Departmanı Kan ünitesinde yürütülmektedir. Diyabetik kişilerden toplam 20 kan örneği toplandı ve farklı yaşlardaki sağlıklı kişilerden aynı sayıda kan örneği alındı. Numuneler ışınlamadan önce ve sonra analiz edildi (0.5 mCi Cs-137 Gama ışını standart kaynağı) hematolojik ve biyokimyasal parametreleri belirlemek için bir Hematoloji analiz cihazı kullanılarak. Önemli değişiklikler ışınlama öncesi kontrol numuneleri ile ışınlama sonrası numuneler arasında gözlendi. Sonuçlar, 4,47x10^6 μL olan sağlıklı ve diyabetiklerde kontrol numunesi ile karşılaştırıldığında 18,863 mGy/saatte RBC sayısında önemli bir değişiklik olduğunu göstermektedir sırasıyla 1,82x10^6 μL'ye ve 4,32x10^6 μL'den 1,05x10^6 μL'ye. Sonuçlar ayrıca, özellikle 5 mGy/saat'in üzerindeki yüksek doz hızında ışınlamadan sonra WBC, PLT, Hb, Hct, Mcv, McH ve HcHc gibi tüm hematolojik ve biyokimyasal parametrelerde önemli bir değişiklik gösterir Sağlıklı kişilerle diyabetikler karşılaştırıldığında, sonuçlar diyabetik kişilerin kullanılan doz oranı içinde gama radyasyonundan daha fazla etkilendiklerini göstermektedir sağlıklı Mevcut çalışmanın diyabet hastalarına tavsiyesi, doz hızı 5 mGy/saat'i aşan elektromanyetik radyasyondan (gama ışını ve X-ışını) kaçınılmasıdır. Elde edilen sonuçlar, EPA, IAEA, WHO, UNSCEAR ve ICRP gibi tanınmış uluslararası kurum ve kuruluşların verileri ve tavsiyeleri ile iyi bir uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to explore the effect of gamma irradiation on the hematological and biochemical parameters of complete blood counts for diabetic and healthy persons This study is conducted at the Blood unit, Department of Diagnostic Laboratory Services of Al-Nasiriya Heart Centre (NHC) A total of 20 blood samples were collected from diabetic persons, and the same number was collected from healthy persons of different ages. The samples were analyzed before and after irradiation (0.5 mCi Cs-137 Gamma-ray standard source) using a Hematology analyzer to determine the hematological and biochemical parameters. Significant changes were observed between the control samples before irradiation and the samples after irradiation. The results show a significant change in the number of RBC at 18.863 mGy/hr compared with the control sample in healthy and diabetic from 4.47x10^6 μL to 1.82x10^6 μL and from 4.32x10^6 μL to 1.05x10^6 μL, respectively. The results appear also a significant change in all hematological and biochemical parameters such as WBC, PLT, Hb, Hct, Mcv, McH, and HcHc after irradiation, especially at a high dose rate of more than 5 mGy/hr In comparison between healthy persons and diabetic, the results appear that diabetic persons have more affected by gamma radiation within the used dose rate than the healthy. The recommendation of the current study for diabetics is to avoid electromagnetic radiation (gamma ray and X-ray) whose dose rate exceeds 5 mGy/hr. The obtained results are in good agreement with the data and recommendations of recognized international organizations and agencies such as the EPA, IAEA, WHO, UNSCEAR, and ICRP.