Ana dağıtım üslerinin kullanılamaz hale gelme riski altında topla-dağıt ağı için bir matematiksel model önerisi
A mathematical model proposal for a hub-and-spoke network at risk of hub failure
- Tez No: 815668
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KIZILKAYA AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son yıllarda dağıtım problemleri e-ticaretin de gelişmesi ile oldukça önem kazanmıştır. Dağıtım ağları için çok yaygın olarak kabul edilen topla-dağıt yaklaşımı, kargo hizmetlerini, telekomünikasyonu ve havayolu seyahat planlamasını da içermek üzere birçok alanda geliştirilmiştir. Bir topla-dağıt ağı, ana dağıtım üssü/ana dağıtım üssü olmayan düğümleri ve bağlantıları içerir. Ana dağıtım üsleri, başlangıç ve hedef çiftleri arasındaki akışları birleştirir ve yeniden dağıtır. Bu tür ağlar ölçek ekonomisinden yararlanarak birim taşımacılık ve işlevsel maliyetleri dolaylı olarak düşürebilir. Bu şekilde tüm ağın ekonomik faydası artırılabilir. Yapılan çalışmada ana dağıtım üslerinin kullanılamaz hale gelme riski altında, bir sabit teslim süresi ile farklı taşımacılık modlarının kullanıldığı karbon emisyon maliyetini azaltmak ve sürdürülebilir bir dağıtım ağı oluşturma hedeflerini de kapsayan topla-dağıt ağı matematiksel modeli geliştirilmiştir. Sabit teslim süresi ürünlerin belirli bir zaman içinde teslim edilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Ana dağıtım üsleri hava koşulları, doğal afetler, iş anlaşmazlığı gibi nedenlerden dolayı kullanılamaz hale gelebilir. Böyle durumda kullanılamaz hale gelen ana dağıtım üssünün akışları başka ana dağıtım üslerine aktarmak için yedek ana dağıtım üsleri atanması gerekir. Geliştirilen matematiksel model, Türkiye veri setinden alınan küçük boyutlu veri (N=10, N=9, N=8, N=7, N=6) için CPLEX 12.9.0 kullanılarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, distribution problems have gained importance with the development of e-commerce. The widely accepted hub-and-spoke approach to distribution networks has been developed in many areas, including cargo services, telecommunications, and air travel planning. A pick-and-distribute network includes hub/non-hub nodes and connections. Hubs combine and redistribute flows between origin and target pairs. Such networks can take advantage of economies of scale, indirectly reducing unit transportation and functional costs. In this way, the economic benefit of the entire network can be increased. In the study, under the risk of making the main distribution bases unusable, a mathematical model of the hub-and-spoke network has been developed, which also includes the objectives of reducing the cost of carbon emissions using different transportation modes with a fixed delivery time and creating a sustainable distribution network. Fixed delivery time means that the products must be delivered within a certain time. Main distribution bases may become unusable due to weather conditions, natural disasters, and labor disputes. In this case, the main distribution base that has become unusable must be assigned backup main distribution bases in order to transfer the flows to other main distribution bases. The developed mathematical model is solved using CPLEX 12.9.0 for small size data (N=10, N=9, N=8, N=7, N=6) taken from the Turkey data set.