PTT kargo dağıtım sistemi için ana dağıtım üslerinin P-ADÜ medyan modeli ile belirlenmesi
Determination of main hubs for PTT cargo system with P-HUB median model
  1. Tez No: 564595
  2. Yazar: MELİKE CANSU ÇÖMÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE EDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küreselleşen dünya ve gelişen teknoloji ile birlikte lojistik ve taşımacılık sektörü her geçen gün daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Taşımacılık sektörünün bir alt bölümü ise kargo taşımacılığıdır. Kargo taşımacılığı, bir ürünün, bir bilginin, bir yerden başka bir yere aktarılmasını tanımlamaktadır. Bu aktarma ne kadar güvenli, hızlı ve az maliyetli ise o ölçüde hizmeti veren firmaya avantaj sağlayacaktır. Bu avantajı oluşturmanın bir yolu da etkin bir dağıtım ağının oluşturulmasıdır. Etkin bir dağıtım ağının oluşturulmasında kullanılan yöntemlerden biri de Ana dağıtım üslerinin (ADÜ) kullanılmasıdır. Ana dağıtım üsleri, karmaşık ve maliyetli bir dağıtım ağının daha basit ve az maliyetli bir hale gelmesini sağlamaktadır. Bir dağıtım ağının matematiksel model aracılığıyla kurgulanmasında kullanılan ADÜ yerleşim problemlerinden bir tanesi de p-ADÜ medyan modelidir. Bu modelde maliyeti minimize edecek şekilde ADÜ'ler belirlenerek bir dağıtım ağı oluşturulmaktadır. Bu çalışmada PTT'nin yurtiçi kargo hizmetine yönelik olarak p-ADÜ Medyan modeli kullanılarak bir dağıtım ağı oluşturulmuştur. P-ADÜ medyan modelinde karar değişkenlerinin ağırlık değerleri iki farklı şekilde tanımlanmıştır. İlk modelde ağırlıklar eşit olarak alınmıştır. İkinci modelde ise karar değişkenlerinin ağırlıkları Entropi ve Maut yöntemleri kullanılarak hesaplanmış ve model çözümü bu ağırlıklar üzerinden yapılmıştır. Kurulan modeller ile elde edilen dağıtım ağlarının karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistics and transportation sector has started to gain more importance with the globalization process and developing technology. Cargo transportation is a sub-section of the transport sector. Cargo transportation means the transfer of information or product one place to another. The more reliable, faster and less costly of this transfer will provide, more advantages for the company. One way to create this advantage is to create an efficient distribution of network. One of the methods used to create an efficient distribution network is to use the main distribution bases (ADU). The main distribution bases enable a complex and costly distribution network to become simpler and less costly. One of the ADU settlement problems used to construct a distribution network through mathematical model is the p-ADU median model. In this model, a distribution network is established by determining ADUs in order to minimize the cost. In this study, a distribution network has been established by using p-ADU Median model for domestic cargo service of PTT. In P-ADU median model, weight values of decision variables are defined in two different ways. In the first model weights were taken equally. In the second model, the weights of the decision variables were calculated by using Entropy and Maut methods and the model solution was made on these weights. The comparison of the distribution networks was obtained from the established models.