Türk ve Amerikan Ceza Hukukunda tüzel kişilerin sorumluluğu
Liability of the legal entities in Turkish and American Criminal Law
  1. Tez No: 815706
  2. Yazar: GÖZDE KAÇMAZ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
Tüzel kişiler bugün tüm dünyada ekonomik ve sosyal hayatın bir gerçeği olarak önemli roller üstlenmektedir. Suçla mücadele ve cezalandırma noktalarında tüzel kişilere uygulanacak yaptırımlar ise her ülkenin kendi iç dinamiklerine göre şekillenmekte, kimi ülkeler tüzel kişileri cezalandırmaktayken kimi ülkeler ceza dışı yaptırımlar uygulamaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde tüzel kişi kavramı, unsurları, hukuki niteliği, türleri, kazanılması, sona ermesi incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ceza hukukunda tüzel kişi kavramı, tüzel kişilerin ceza sorumluluğuna ilişkin teoriler, bu sorumluluğun tarihsel gelişimi, Türk ve Amerikan ceza hukuklarında ve mukayeseli hukuklarda tüzel kişilerin ceza sorumluluğu meselesi incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise tüzel kişilerin ceza muhakemesindeki konumu ve rolü, tüzel kişiler hakkında uygulanabilecek yaptırımların neler olduğu hususları hem Türk hem de Amerikan ceza muhakemesi hukuku bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the legal entities are playing important roles around the world as a fact of economic and social life. In connection with fighting against the crime and punishing, every country imposes sanctions to the legal entities based on their internal dynamics. Therefore while some countries prefer to punish the legal entities, some prefers to impose non criminal sanctions as a result of crime. In the first section of this study, we have examined the terminology, elements, legal nature, types, establishment and dissolution of the legal entities. In the second section, we have examined the terminology of the legal entities in criminal law, the theories regarding criminal liability of legal entities, historical development of this liability, criminal liability of legal entities in Turkish and US criminal law and comparative law. In the third section of this study, we have analyzed the position and the role of the legal entities in criminal procedure law, sanctions can be imposed to legal entities in connection with both Turkish and American criminal procedure law.