60-71 aylık çocukların matematiksel akıl yürütme becerileri: Ebeveynlerin matematik etkinliklerine katılımı ve matematik inançlarının yordayıcı gücü
Mathematical reasoning skills of children ages 60-71 months: The predictive power of parents' participation in mathematical activities and mathematics beliefs
- Tez No: 815707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada 60-71 aylık çocukların matematiksel akıl yürütme becerileri ile ebeveynlerin matematik etkinliklerine katılımı ve matematik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi, çocukların matematiksel akıl yürütme becerileri ve ebeveynlerin matematik etkinliklerine katılımı ile matematik inançlarının sosyo-demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Erzincan il merkezindeki bağımsız dört anaokulunda öğrenim gören 60-71 aylık 150 çocuk ve anneleri oluşturmaktadır. Araştırmada çocuklara Matematiksel Akıl Yürütme Becerileri Değerlendirme Aracı, annelere ise Genel Bilgi Formu ve Erken Matematik Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde çocukların ve annelerin sosyo-demografik özelliklerine ilişkin sonuçlar Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testi ile rapor edilmiştir. Çocukların matematiksel akıl yürütme becerileri ile ebeveynlerin matematik etkinliklerine katılımı ve matematik inançları arasındaki ilişki korelasyon analizi ile, ebeveynlerin matematik etkinliklerine katılımı ve matematik inançlarının çocukların matematiksel akıl yürütme becerileri üzerine etkisi ise regresyon analizi ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda çocukların matematiksel akıl yürütme becerileri üzerinde yaş ve okul öncesi eğitim alma süresinin anlamlı farklılık oluşturduğu, cinsiyet ve doğum sırasının ise anlamlı bir değişken olmadığı saptanmıştır. Annelerin matematik etkinliklerine katılımı üzerinde öğrenim düzeyi ve çocuk sayısı anlamlı farklılık oluştururken yaşın anlamlı bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Annelerin matematik inançları üzerinde yaş ve öğrenim düzeyi anlamlı farklılık oluştururken çocuk sayısının anlamlı bir değişken olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Veri analizi-olasılık alt boyutu ve matematiksel akıl yürütme toplam puanı ile matematik etkinliklerine katılım ve matematik inancı arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Ancak matematik etkinliklerine katılım ve matematik inancının matematiksel akıl yürütme becerileri üzerinde anlamlı yordayıcı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study examined the relationship between 60-71-month-old children's mathematical reasoning skills and their parents' participation in mathematical activities and their beliefs about mathematics, and whether children's mathematical reasoning skills and their parents' participation in mathematical activities and their beliefs about mathematics differ significantly by sociodemographic characteristics. The study group of the research consists of 150 children and their mothers, 60-71 months old, studying in four independent kindergartens in the city center of Erzincan in the 2022-2023 academic year. In the study, the Mathematical Reasoning Skills Assessment Tool was applied to the children, and the General Information Form and the Early Mathematics Scale were applied to the mothers. In the analysis of the data, the results of the socio-demographic characteristics of the children and mothers were reported with the Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U test. Correlation analysis was used to test the relationship between children's mathematical reasoning skills and their parents' participation in mathematical activities and mathematical beliefs, and regression analysis was used to test the effect of parents' participation in mathematical activities and mathematical beliefs on children's mathematical reasoning skills. According to the results of the study, age and duration of preschool education made a significant difference in children's mathematical reasoning skills, although gender and birth order were not. It was determined that while education level and the number of children created a significant difference on the participation of mothers in mathematics activities, age did not have a significant effect. It was concluded that while age and education level created a significant difference on mothers' mathematics beliefs, the number of children was not a significant variable. A positive and low level association was discovered between the data analysis-probability sub-dimension and the total score of mathematical reasoning, engagement in mathematics activities, and belief in mathematics. However, it was determined that participation in mathematics activities and belief in mathematics were not significant predictors of mathematical reasoning skills.