112 sağlık hizmetleri ambulans nakil vakalarının retrospektif analizi
112 health services retrospective analysis of ambulance transport case
- Tez No: 815723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Hemşirelik, Emergency Medicine, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma 25/02/2022-15/08/2022 tarihleri arasında 112 ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesine getirilen ve TOGÜ' den başka hastaneye sevk olan hastaların başvuru nedenlerini araştırmak için yapılmıştır. Bu çalışmada hangi tanıyla hastaların nakli, ambulansta neler yapıldığı, konulan ön tanı ile hastane tanılarının tutarlılığı, hastanede bekleme süreleri ve sevk nedenleri göz önüne alınmıştır. Bu çalışma, 112 KKM ambulanslarının yanlış kullanımını belirlemek ve eksikliklerin giderilmesi için ışık tutması amacıyla planlanmıştır. Materyal ve Metod: Retrospektif olarak dizayn edilen bu çalışma Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Acil Servis sarı alandan (ENLİL HBYS sistemi ve hasta dosyaları) ve 112 Komuta Kontrol Merkezi (KKM) kayıtlarından elde edilen veri kayıtları ile gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics Version 22 paket programında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama ± standart sapma, yüzdelik dağılımlar, bağımlı örneklem t testi, ki-kare testi kullanılmış olup.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: This study was carried out to investigate the reasons for the admission of patients who were brought to Tokat Gaziosmanpaşa University Training and Research Hospital between 25/02/2022-15/08/2022 with 112 and referred to a hospital other than TOGU. In this study, the patients with which diagnosis were transported, what was done in the ambulance, the consistency of the preliminary diagnosis and the hospital diagnosis, the waiting times in the hospital and the reasons for the referral were taken into consideration. This study was planned to determine the misuse of 112 KKM ambulances and to shed light on the deficiencies. Materials and Methods: This study, which was designed retrospectively, was carried out with data records obtained from Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital Emergency Service yellow area (ENLİL HBYS system and patient files) and 112 Command and Control Center (KKM) records. Statistical analyzes were made in IBM SPSS Statistics Version 22 package program. Mean ± standard deviation, percentile distributions, dependent sample t-test, and chi-square test were used in the evaluation of the data.