Using immersive virtual reality in climate change education
İklim değişikliği eğitiminde sürükleyici sanal gerçekliğin kullanımı
  1. Tez No: 815724
  2. Yazar: İPEK PAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLER ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
This study aimed to investigate sixth-grade student's level of understanding about the impacts of sea level rise, their climate change worries, and hopes after participating in an immersive virtual field trips-integrated inquiry-based learning (iVFTs-IBL) experience. A 360-degree documentary about melting glaciers and a VR boat experience about sea level rise designed by the researcher were used in the exploration phase of the two hour-long inquiry learning experience. In order to assess student understanding before and after the intervention, a five-item test about the impacts of sea level rise was adopted to Turkish. This test was used together with a formative assessment instrument, a KLEW chart. Climate Change Hope and Climate Change Worry Scales were also used to collect data in two data points. The results showed that there was a significant difference between the pretest and posttest scores of the understanding test, which was supported by written student responses in the KLEW chart. While students' mean scores for climate change worry remained nearly the same before and after the intervention, their climate change hope scores significantly increased after they participated in the iVFTs-IBL experience.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, 6. sınıf öğrencilerinin deniz seviyesinin yükselmesinin etkileri hakkındaki sürükleyici sanal geziler entegre edilmiş sorgulamaya dayalı öğrenme deneyimine (iVFTs-IBL) katıldıktan sonra anlayış düzeylerini, iklim değişikliği endişelerini ve iklim değişikliğinin önlenmesine yönelik umutlarını araştırmayı amaçladı. İki saat süren sorgulayıcı öğrenme deneyiminin keşif aşamasında, eriyen buzulları konu alan 360 derecelik bir belgesel ve araştırmacı tarafından tasarlanan deniz seviyesinin yükselmesini konu alan VR tekne deneyimi kullanılmıştır. Uygulama öncesi ve sonrasında öğrencilerin anlamalarını değerlendirmek için deniz seviyesinin yükselmesinin etkilerine ilişkin beş maddelik bir test Türkçe'ye uyarlanmıştır. Bu test, biçimlendirici bir değerlendirme aracı olan KLEW şemasıyla birlikte kullanılmıştır. İklim Değişikliği Umut ve İklim Değişikliği Endişe ölçekleri de iki veri noktasında veri toplamak için kullanılmıştır. Sonuçlar anlama testinin ön test ve son test puanları arasında KLEW şemasındaki yazılı öğrenci cevaplarıyla da desteklen anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin iklim değişikliği endişesi ortalama puanları, uygulamadan önce ve sonra hemen hemen aynı kalırken, iklim değişikliğinin önlenmesine yönelik umut puanları, iVFTs-IBL deneyimine katıldıktan sonra önemli ölçüde arttı.