Frauencharaktere im Roman Liebesbrand von Feridun Zaimoğlu
Feridun Zaimoğlu'nun Liebesbrand romanındaki kadın karakterleri
- Tez No: 815767
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türk-Alman edebiyatında yazarlar genellikle 60'lı yıllardan itibaren Türkiye'den Almanya'ya işçi göçünü ve çeşitli nedenlerle Almanya'ya göç eden insanların karşılaştıkları zorlukları, kimlik ve aidiyet sorunlarını ve özellikle kadınların yaşadıkları yalnızlaşma süreçlerini kaleme almışlardır. Feridun Zaimoğlu'nun kaleme aldığı Liebesbrand adlı eserinde hem Almanya'ya hem de Türkiye'ye yerleşmiş farklı kadın karakterlere ilişkin meseleleri ele alıyor. Yazar eserinde okuyucuya kadınların kültürel ve dini arka planını tanıma fırsatı sunuyor. Türk- Alman edebiyatı, bir yandan özgürleşmiş, diğer yandan günümüzün moderni olarak sınıflandırılabilecek kadınların sorunlarını anlamak için önemli bir kılavuzdur. Bu çalışmada, kültürlerarası literatür bilimi referans alınarak yorumlayıcı yaklaşım benimsenmiştir. Bunu gerçekleştirirken, bu çalışma yukarıda bahsi geçen eserle sınırlandırılmış ve çeşitli nedenlerle farklı davranış ve düşünme biçimleri sergileyen kadınların farklı özellikleri tespit edilmiştir. Bu çalışma, Türk-Alman edebiyatının temsilcilerinden Feridun Zaimoğlu'nun yukarıda adı geçen eserindeki kadın imgesini, farklı kültür ve geleneklerden gelen kadınların yaşamlarını okuyucuya anlatabilmek amacıyla analiz etmeyi hedeflemektedir. Amaç, kadınlara karşı hızla artan önyargılar, özellikle kadınların toplum içinde yaşayabilecekleri yalnızlaştırma süreçleri karşısında bir katkı sağlamak ve yaşadıkları uyumsuzluk ve kendi kimliklerine yabancılaşmanın bir nebze de olsa önüne geçebilmek için örnek teşkil etmektir.
Özet (Çeviri)
In German-Turkish literature, writers have generally written about labour migration from Turkey to Germany since the 1960s and the difficulties faced by people who migrated to Germany for various reasons, as well as the problems of identity and belonging and the processes of isolation experienced by women in particular. In his novel Liebesbrand, Feridun Zaimoğlu deals with issues concerning different female characters who have settled both in Germany and in Turkey. The author offers the reader the opportunity to get to know the cultural and religious background of the women. Turkish-German literature is an important guide to understanding the problems of women who, on the one hand, are liberated and, on the other hand, can be categorised as modern. In this thesis, the interpretative approach was used with reference to the science of intercultural literature. In doing so, this work was limited to the above-mentioned work and identified the diverse characteristics of the women who, for various reasons, present different ways of behaving and thinking. The thesis intends to analyse the image of women in the above-mentioned work by Feridun Zaimoğlu, representative of German-Turkish literature, in order to be able to make readers understand the lives of women from different cultures and traditions. The aim is to make a contribution in view of the rapidly increasing prejudice against women, especially the isolation processes that women can go through in a society, and to set an example to prevent to some extent the incompatibility and alienation from their own identity that they experience.