Lise öğrencilerinde spor etkinliklerine katılımın yaşam becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of participation in sports activities on life skills of high school students
- Tez No: 815818
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSTAFA YORULMAZLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tezin başlığı : Lise Öğrencilerinde Spor Etkinliklerine Katılımın Yaşam Becerileri Üzerindeki Etkisinin İncelenmesi Öğrencinin Adı: Mehmet ALTUN Danışman Adı: Prof. Dr. Mehmet Mustafa YORULMAZLAR Programın Adı: Spor Yönetimi Bilimleri Amaç: Gelişmenin ve büyümenin en önemli basamağı olan ergenlik, çocuklukla yetişkinlik arasında geçiş evresidir. Lise öğrencilerinin sportif etkinliklere katılımının, ergenlik dönemindeki bedensel ve psikososyal gelişimlerini desteklemesi ve yaşam becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi çalışmamızın amacıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada örneklem grubunu, 2020-2021 eğitim öğretim senesinde, İstanbul ili Bakırköy, Başakşehir, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçelerine bağlı liselerde eğitim gören 1072 erkek, 915 kız öğrenci olmak üzere toplam 1987 öğrenci oluşturmaktadır. Elde edilen bilgiler SPSS (21 Versiyon) paket program ile tahlil edilmiştir. Verilerin tahlilinden önce normallik sınamaları Kolmogorov Simirnov ve levene testleriyle yapılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için ise, ikili karşılaştırmalar independent sample test (t-test), çoklu karşılaştırmalar için ise tek yönlü varyans analizi ANOVA testlerinden yararlanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda farkın kaynağını bulmak için non-parametrik verilerde, parametrik verilerdeyse LSD testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of Participation in Sports Activities on Life Skills of High School Students Student Name, Surname: Mehmet ALTUN Supervisor Name : Prof. Dr. Mehmet Mustafa YORULMAZLAR Program Name : Sports Management Sciences Objective: Adolescence, which is the most important stage of development and growth, is the transitional stage between childhood and adulthood. The aim of our study is to examine the effects of high school students' participation in sports activities on their physical and psychosocial development during adolescence and on their life skills. Materials and Methods: The sample group in the research consists of a total of 1987 students, 1072 male and 915 female students, studying in the high schools of Bakırköy, Başakşehir, Gaziosmanpaşa and Sultangazi districts of Istanbul in the 2020-2021 academic year. The obtained information was analyzed with SPSS (21 Version) package program. Before the analysis of the data, normality tests were performed with Kolmogorov Smirnov and Levene tests. For normally distributed data, independent sample test (t-test) was used for paired comparisons, and one-way analysis of variance ANOVA tests were used for multiple comparisons. Non-parametric data were used to find the source of the difference in multiple comparisons, and LSD tests were used for parametric data.