Dişeti kalınlığının farklı yöntemler kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of gingal thickness using different methods
  1. Tez No: 815819
  2. Yazar: ŞERİFE ESRA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KARAASLAN, DOÇ. DR. AHU DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, dişeti kalınlığını farklı ölçüm yöntemleri kullanarak belirlemek ve dişeti kalınlığı ile bukkal kemik kalınlığı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Aynı zamanda kuron uzunluğunun kuron boyuna oranı, papil yüksekliği ve keratinize dişeti genişliğinin dişeti kalınlığı ile ilişkisi de değerlendirilmiştir. Materyal-metot: Çalışmamıza periodontal ve sistemik olarak sağlıklı 40 hastanın üst anterior keser dişi dahil edilmiştir. Hastaların periodontal klinik durumlarını değerlendirmek için plak indeksi (PI), gingival indeks (GI) ve sondlamada kanama indeksi (SKI) ve keratinize dişeti genişliği kaydedilmiştir. Dişeti kalınlığı; transgingival sondlama, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ve renkli biyotip sondu (RBS)'nun yansıması yöntemi ile ölçülmüştür. Bukkal kemik kalınlığı ölçümü KIBT üzerinden yapılmıştır. Papil yüksekliği ve kuron uzunluğunun kuron genişliğine oranı hastalardan alınan fotoğraflar üzerinden hesaplanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuç: Renkli biyotip sondları hem transgingival ölçümlerle hem de KIBT ölçümleriyle ilişkili bulunmuştur. Renkli biyotip sondları ile her iki yöntem arasında en yüksek uyum ince biyotipte elde edilmiştir. Renkli biyotip sondu kalın ve çok kalını ayırt etmede yeterli görülmemiştir. KIBT ölçümleri ile transgingival sondlama ölçümleri arasında yüksek düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. KIBT ile dişeti kalınlığı ölçümü için radyoopak materyal kullanımı faydalı bulunmuştur. Bukkal kemik kalınlığı, keratinize dişeti genişliği ve kron yüksekliğinin kron genişliğine oranının her üç ölçüm yöntemiyle yüksek düzeyde anlamlı ilişki olduğu gösterilmiştir. Papil yüksekliği ve yaş ile dişeti kalınlığı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine gingival thickness using different measurement methods and to investigate the relationship between gingival thickness and buccal bone thickness. At the same time, the ratio of crown length to crown length, papilla height and keratinized gingival width were also evaluated in relation to gingival thickness. Material-method: The upper anterior incisors of 40 periodontally and systemically healthy patients were included in our study. Plaque index (PI), gingival index (GI), and bleeding index on probing (SKI) and keratinized gingival width were recorded to evaluate the periodontal clinical status of the patients. Gingival thickness; Transgingival probing was measured by cone beam computed tomography (CBCT) and color biotype probe (RBS) reflection method. Buccal bone thickness was measured using CBCT. The ratio of papilla height and crown length to crown width was calculated from the photographs taken from the patients. The obtained data were evaluated statistically. Conclusion: Colored biotype probes were associated with both transgingival measurements and CBCT measurements. The highest agreement between the colored biotype probes and both methods was obtained in the thin biotype. Colored biotype probe was not considered sufficient to distinguish between thick and very thick. A highly significant correlation was found between CBCT measurements and transgingival probing measurements. The use of radiopaque material was found useful for gingival thickness measurement with CBCT. It has been shown that the ratio of buccal bone thickness, keratinized gingival width and crown height to crown width is highly significant with all three measurement methods. There was no significant relationship between papilla height and age and gingival thickness.