Deneysel olarak tip 2 diyabet oluşturulan ratlarda Taurin'le beslenme ve egzersizin asprosin düzeylerine etkisi
The effect of Taurine nutrition and exercise on asprosine levels in rats with experimental type 2 diabetes
- Tez No: 815835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER KATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç; Tip 2 Diabetes Mellitus sıklığı ve komplikasyonları nedeniyle önemi gittikçe artan bir hastalıktır. Son yıllarda, taurin takviyesinin diyabetin başlangıcını ve ilişkili komplikasyonlarını azaltma üzerindeki yararlı etkilerini belirleyen çok sayıda çalışma ortaya çıkmıştır. Taurinin oksidatif stresi ve adipoz doku inflamasyonunu azaltarak, enerji tüketimini stimüle ettiği ve böylece metabolik hastalıklar için koruyucu ve tedavi edici etkileri bulunmaktadır.Bu durum potansiyel terapötik kullanımları hakkında araştırmaları teşvik etmiştir.Adipoz dokunun salgıladığı adipokinlerden yeni keşif asprosin beslenme, iştah, enerji dengesi, insülin ve glukoz metabolizması, lipid metabolizması, kan basıncının düzenlenmesi, koagülasyon, inflamasyon gibi vücudun birçok fizyolojik işleminde rol oynamaktadırlar. Asprosin, hem yeni farmakolojik tedavi stratejileri hem de teşhis yöntemleri için umut vericidir. Bu çalışma ile taurin ve egzersiz yapan Tip 2 Diyabetik ratlarda asprosin düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmamızda gruplar arası asprosin dizeyleri arasındaki ilişki yanı sıra diğer biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkiyi de araştırdık. Materyal Metod; Çalışmaya başlamadan önce sıçanlar rastgele yöntemle yapılacak işlemlere göre 4 gruba ayrıldı.Taurinle Beslenen Sedanter Diyabet Grubu 4 Hafta boyunca içme sularına 1,5 g/kg/gün taurin eklendi. Normal su ve yem ile beslendi. 4 Hafta boyunca ilave hiçbir şey verilmedi. Normal su ve yem ile beslendi. 30 dk/gün kronik koşu egzersizleri uygulandı.Taurinle Beslenen Egzersizli Diyabet Grubu 4 Hafta boyunca içme sularına 1,5 g/kg/gün taurin eklendi. Normal su ve yem ile beslendi. Egzersiz protokolü uygulandı. 30 dk/gün kronik koşu egzersizleri uygulandı. Kontrol Grubu 4 Hafta boyunca ilave hiçbir şey verilmedi. Normal su ve yem ile beslendi. Asprosin konsantrasyonları ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Tüm istatiksel analizlerde SPSS 26.0 programı kullanıldı. Bulgular; Çalışmamızda kontrol grubunun asprosin düzeyi diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective; Type 2 diabetes mellitus is a disease of increasing importance due to its frequency and complications. In recent years, numerous studies have emerged identifying the beneficial effects of taurine supplementation on reducing the onset of diabetes and its associated complications. Taurine has been shown to stimulate energy expenditure by reducing oxidative stress and adipose tissue inflammation, thereby having protective and therapeutic effects for metabolic diseases, which has stimulated research into its potential therapeutic uses. The new discovery of asprosine, one of the adipokines secreted by adipose tissue, plays a role in many physiological processes of the body such as nutrition, appetite, energy balance, insulin and glucose metabolism, lipid metabolism, blood pressure regulation, coagulation, inflammation. Asprosin is promising for both new pharmacological treatment strategies and diagnostic methods. In this study, we aimed to evaluate asprosine levels in taurine and exercise-treated Type 2 diabetic rats. In our study, we investigated the relationship between asprosine levels between groups as well as the relationship between other biochemical parameters. Material and Methods; Before starting the study, the rats were randomly divided into 4 groups according to the procedures to be performed.Taurine-Fed Sedentary Diabetes Group 1.5 g/kg/day taurine was added to the drinking water for 4 weeks. They were fed with normal water and feed. Nothing additional was given for 4 weeks. They were fed with normal water and feed. 30 min/day chronic running exercises were performed.Taurine-Fed Exercise Diabetes Group 1.5 g/kg/day taurine was added to the drinking water for 4 weeks. They were fed with normal water and feed. Exercise protocol was applied. 30 min/day chronic running exercises were performed. Control Group Nothing additional was given for 4 weeks. They were fed with normal water and feed. Asprosin concentrations were measured by ELISA method. SPSS 26.0 program was used for all statistical analyses. Results; In our study, asprosin level of the control group was significantly higher than the other groups (p0.05).