Deneysel tip 2 diyabet oluşturulan ratlarda graviola yağ ekstresinin adipokin, serebral, kardiyak ve bağırsak yanıtı ile bazı biyokimyasal parametreleri üzerine etkisi
Effects of graviola oil extract on adipokine, cerebral, cardiac and intestinal response and some biochemical parameters in rats with experimental type 2 diabetes
  1. Tez No: 934337
  2. Yazar: MEHMET EMİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Diabetes mellitus (DM), pankreasın insülin sekresyonunun mutlak veya nispi yetersizliği, insülin etkisizliği veya insülin molekülündeki yapısal bozukluklar sonucunda oluşan, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında bozukluklara neden olan, kronik hiperglisemi ile karakterize dünyada prevalansı giderek artış gösteren metabolize bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı STZ ile deneysel Tip 2 diyabetli ratlarda farklı oranda graviola yağ ekstresi kullanımının adipokin, kardiyak yanıtı, bağırsak ve mitokondriyal fonksiyonu üzerine etkisi ile bazı biyokimyasal parametrelerle ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaçla 8-10 haftalık yaş aralığında ve ortalama 195-215 g ağırlığında 64 adet yetişkin erkek Wistar albino cinsi sıçan kullanıldı. Ratlar deney öncesinde canlı ağırlık ortalamaları eşit, her bir grupta 8 rat olacak şekilde rastgele seçilerek Kontrol (K), G100, G200, G300; Diyabet Kontrol (DK), DG100, DG200, DG300 olmak üzere, 8 grup oluşturuldu. Kontrol (K) grubu, ratlara sadece 0,5 ml serum fizyolojik intraperitonal (i.p) olarak enjekte edilerek sağlıklı kontrol grubu oluşturuldu. Deneysel olarak diyabet oluşturulması için DK ve DR100, DR200, DR300 gruplarında yer alan sıçanlara %0.9'luk serum fizyolojik içerisinde taze hazırlanmış STZ çözeltisinden 0,5 ml içinde 50 mg/kg olacak şekilde tek doz i.p yolla uygulandı. Enjeksiyon uygulamasından 72 saat sonra açlık kan şekeri ölçümleri için kuyruk veninden alınan kan örneklerinde glukoz ölçümü yapıldı. Kan serum glukoz düzeyi 250 mg/dl veya üzerinde tespit edilen sıçanlar Tip 2 diyabetli olarak kabul edildi. K ve DK gruplarında yer alan hayvanlara diğer gruplarla aynı standardın oluşturulabilmesi için deney süresi boyunca i.p. olarak serum fizyolojik (SF) uygulaması yapıldı. G100, G200 ve G300 grupları ile DG100, DG200 ve DG300 gruplarında 21 gün süre ile 100, 200 ve 300 mg/kg dozunda graviola yağ ekstresi oral gavaj yoluyla uygulandı. Ratlar tüm deney süresince polipropilen kafeslerde optimum laboratuvar koşulları altında (22°C, 12 saat karanlık/aydınlık), ad libitum olacak şekilde günlük içme suyu ve standart sıçan yemi ile beslendi. Araştırmanın 0 ve 21. günlerinde tüm deneklerin kuyruk veninden (vena caudalis) kan örnekleri alındı. Alınan serum örneklerinde apelin, asprosin, irisin, Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör (BDNF), Kardiyak Troponin I (cTnI), Glukagon Benzeri Peptid-1 (GLP-1) düzeyleri ELISA yöntemiyle, biyokimyasal parametreler ise tam otomatik biyokimya cihazı Cobas 8000 (Roche, Almanya) ile ölçülerek değerlendirildi. Çalışma gruplarında yer alan ratların canlı ağırlık değişimi, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında STZ grubunda azalırken, G300 ve DG300 grubunda DK grubuna göre belirgin bir artış meydan gelmiştir (p < 0.01). Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ortalama serum irisin, BDNF, LDL (Düşük yoğunluklu lipoprotein, Low-density lipoprotein), AST (Aspartat Aminotransferaz), ALP (Alkalen Fosfataz), ALT (Alanin Aminotransferaz), insulin düzeyleri DK grubunda çalışmanın 0 ve 21.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a metabolic disease with an increasing prevalence worldwide, characterized by chronic hyperglycemia, resulting from absolute or relative insufficiency of insulin secretion by the pancreas, insulin ineffectiveness or structural defects in the insulin molecule, causing disorders in carbohydrate, fat and protein metabolism. The aim of this study was to investigate the effects of STZ and different rates of graviola oil extract in experimental Type 2 diabetic rats on adipokine, cardiac response, intestinal and mitochondrial functions and their relationship with some biochemical parameters. For this purpose, 64 adult male Wistar albino rats, aged between 8-10 weeks and weighing 195-215 g, were used. Before the experiment, the rats were randomly selected with equal average body weights and 8 rats in each group and were formed into 8 groups as Control (K), G100, G200, G300; Diabetes Control (DK), DG100, DG200, DG300. In the control (C) group, only 0.5 ml of physiological serum was injected intraperitoneally (i.p) to the rats to create a healthy control group. In order to experimentally induce diabetes, a single dose of 50 mg/kg of freshly prepared STZ solution in 0.9% physiological serum was administered to the rats in the DK and DR100, DR200, and DR300 groups via i.p. 0.5 ml. Glucose was measured in blood samples taken from the tail vein for fasting blood sugar measurements 72 hours after the injection. Rats with a blood serum glucose level of 250 mg/dl or above were accepted as having Type 2 diabetes. In order to establish the same standard as the other groups, physiological serum (SF) was administered to the animals in the K and DK groups via i.p. throughout the experimental period. Graviola oil extract was administered orally to the G100, G200 and G300 groups and the DG100, DG200 and DG300 groups at doses of 100, 200 and 300 mg/kg for 21 days. The rats were fed daily with drinking water and standard rat chow ad libitum in polypropylene cages under optimum laboratory conditions (22°C, 12 hours of dark/light) throughout the experiment. Blood samples were taken from the tail vein (vena caudalis) of all subjects on days 0 and 21 of the study. In the serum samples taken, apelin, asprosin, irisin, Brain-Derived Neurotrophic Factor (BDNF), Cardiac Troponin I (cTnI), Glucagon-Like Peptide-1 (GLP-1) levels were measured by ELISA method, and biochemical parameters were evaluated by fully automatic biochemistry device Cobas 8000 (Roche, Germany). While the live weight change of the rats in the study groups decreased in the STZ group compared to the control group, there was a significant increase in the G300 and DG300 groups compared to the DK group (p < 0.01).