Serviks kanserinde desmoplastik reaksiyonun prognostik önemi ve klinikopatolojik parametrelerle korelasyonu
The prognostik significance of desmoplastic reaction in cervical cancer and its correlation with clinicopathological parameters
  1. Tez No: 815849
  2. Yazar: UFUK KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM TOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Serviks kanseri dünyada en sık, Türkiye'de ise üçüncü en sık görülen jinekolojik malignitedir. Kanserin seyrini etkileyen olan en önemli parametre evre olmakla birlikte birçok faktör bulunmaktadır. Literatüre bakıldığında son zamanlarda desmoplastik reaksiyon (DR), inflamatuar yanıt (IY) ve tümör tomurcuklanmasının (TT) prognostik önemi üzerine çalışmaların yoğunlaştığı fakat serviks kanserinde yetersiz sayıda çalışma olduğu görülmektedir. Çalışmamızda operasyon yapılan 40 serviks skuamöz hücreli kanseri (SHK) hastasını değerlendirdik. Hastaların yaş, menapoz durumu, tümör çapı, grade, stromal invazyon oranı, lenfovasküler tutulum (LVI), lenf nodu metastazı (LNM), evresi ve 5 yıllık sağ kalım verileri elde edildi. Preperatları tekrar incelenerek; DR, IY ve TT varlığı ve derecesi açısından değerlendirildi. Hastaların verileri ve patolojik değerlendirmelerin birbiri ve survi ile ilişkisi olup olmadığını değerlendirdik. Buna göre DR'nin karşılaştırdığımız hiçbir klinikopatolojik parametreyle ve surviyle ilişkisinin olmadığını; TT'nin sadece LVI ile ilişkili olduğunu ve surviyi azalttığını; IY'nin büyük tümör çapı ve yüksek grade ile ilişkili olduğunu, survi üzerine etkisi olmadığını gözledik.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is the most common gynecological malignancy in the world and the third most common gynecological malignancy in Turkey. Although the most important parameter affecting the course of cancer is stage, there are many factors. When we look at the literature, it is seen that studies on the prognostic importance of desmoplastic reaction (DR), inflammatory response (IR) and tumor budding (TB) have been intensified recently, but there are insufficient studies in cervical cancer. In our study, we evaluated 40 cervical squamous cell cancer (SCC) patients who underwent surgery. Age, menopausal status, tumor diameter, grade, stromal invasion rate, lymphovascular involvement (LVSI), lymph node metastasis (LNM), stage and 5-year survival data were obtained. By examining the preparations again; the presence and degree of DR, IR, and TB were evaluated. We evaluated whether the data of the patients and pathological evaluations were related to each other and to the survival. Accordingly, we observed that DR was not associated with any clinicopathological parameters and survival we compared; TB was associated only with LVSI and reduced survival; IR was associated with large tumor diameter and high grade, but had no effect on survival.