Türk vergi sisteminde Danıştay ve Yargıtay kararları kapsamında vergi kaçakçılığı suçu
Tax evasion crime within the scope of the Council of State and Supreme Court decisions in the Turkish tax system
- Tez No: 815973
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN AYHAN AYGÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Devletler, ülkelerinde yaşayan vatandaşları için sunmak durumunda oldukları birbirinden farklı görevlere sahiptir. Bunlardan başta gelenleri güvenlik, savunma ve eğitime ilişkin harcamalar olmaktadır. Bu hizmetlere yönelik harcamaların karşılanabilmesi için bazı gelir kaynaklarının toplanması gerekmektedir. Vergiler, bir ülkenin kamusal gücüne dayanarak vatandaşlardan bahse konu giderlerin karşılanabilmesi amaçlı olarak farklı isimler altında almış olduğu maddi tutarların tamamıdır. Bu nedenle bu gelirler devletin sunacağı hizmetler için kaynak olması bakımından oldukça önem arz etmektedir. Vatandaşlarda vergi bilincinin bulunmasına rağmen vergilerin ödenmesinde aksaklıklarla karşılaşılabilmektedir. Bu aksaklıklar birbirinden farklı kabahatlerin yahut suça konu eylemlerin meydana gelebilmesine neden olmaktadır. Bu eylemler arasında 213 sayılı Vergi Usul Kanun'un m. 359'da belirtilen vergi kaçakçılığı eylemleri yer almaktadır. Vergi kaçakçılığı suçuna sebebiyet veren eylemler, çok eskilerden itibaren günümüzün sürekli değişen hayat şartları, teknolojideki görülen hızlı ilerlemelerden dolayı devamlı niteliksel olarak değişimlere konu olmaktadır. Ülkenin ekonomik yapısında ortaya çıkan değişimler vergi kaçakçılığı eylemlerinin daha fazla görülmesine neden olabilmektedir. Zira bu durum suçun kanuni tanımında da değişiklikler yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle, çalışmamızda günümüzün vergi kanunlarında ele alınan vergi kaçakçılığı suçlarına neden olan eylemler yargı kararları ele alınarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
States have different duties that they have to offer for their citizens living in their countries. Chief among these are expenditures on security, defense and education. Expressing expenditures for these services requires collecting some income sources. Taxes are the money that a country receives from the citizens, under different names, in order to meet the said expenses, based on its public power. For this reason, these revenues are very important in terms of being a source for the services to the state. Although citizens have this awareness, they may encounter problems in paying taxes. These disruptions cause different misdemeanors or criminal acts to occur. Among these actions are the tax evasion actions specified in Article 359 of the Tax Procedure Law No. 213. In addition to the fact that the actions that cause the tax evasion crime have been carried out since ancient times, these actions are subject to continuous qualitative changes due to the constantly changing life conditions of today and the speed seen in the advancements in technology. Changes in the economic structure of the country may cause more tax evasion acts. Because, this situation necessitates making changes in the legal definition of the crime. For this reason, in this study, the actions that cause tax evasion crimes, which are discussed in today's tax laws, are discussed.