İttihad ve Terakki Cemiyeti'nin basın yayın faaliyetleri (1876-1908)
The Association of İttihad and Terakki's press and publications (1876-1908)
  1. Tez No: 81601
  2. Yazar: GÖKHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET İTTİHAD VE TERAKKİ CEMİYETİ'NİN BASIN YAYIN FAALİYETLERİ (1876-1908) Osmanlı İmparatorluğunda meşrutiyetçi fikirlerin dile getirildiği en önemli faaliyet alanı basın olmuştur. Yeni Osmanlılar hareketiyle başlayan bu faaliyet, İttihad ve Terakki Cemiyeti'nin gazeteleriyle bir gelenek halini almıştır. İncelediğimiz Meşveret, Mizan, Osmanlı ve Şüra-yı Ümmet gazeteleri, cemiyetin yayın organıdırlar. Meşveret gazetesini Ahmed Rıza, 1 Aralık 1895- 6 Mayıs 1898 tarihleri arasında yayınlamıştır. Ahmed Rıza'nın fikri yapısı yapısı gazeteyi etkilemişse de. Cemiyetin özellikle Kanun- i Esasi ile ilgili görüşleri gazetede daha baskın bir şekilde yer alır. Mizan Gazetesinin 18 Aralık 1896 -26 Temmuz 1897 arasındaki dönemi, Cemiyetin gazetesi olduğu dönemdir. Bu dönem aynı zamanda gazeteyi çıkaran Murad Bey' inde cemiyete başkanlık ettiği dönemdir. Murad Bey'le Ahmed Rıza arasındaki anlaşmazlıklar gazetenin sayfalarında zaman zaman görülür. Osmanlı gazetesi l Aralık 1897-16 Nisan 1902 yıllan arasında çıkar. Cemiyetin merkez yayınıdır. Propaganda ağırlıklı yayın yapılmıştır. Fikri seviyesi diğer üç gazeteye oranla daha düşüktür. Şüra-yı Ümmet gazetesi 10 Nisan 1902 yayınlanmaya başlar. 31 Mart 1909 de kapanır. Gazete geniş kitlelere meşrutiyet fikrini yayma, Kanun-i Esasi' nin Osmanlıların en doğal hakkı olduğu iddiası olduğu yönünde yayın yapar. 61Bu gazetelerin dışında Tunalı Hilmi'nin hutbeleri, Ahmed Rıza'nın risaleleri, cemiyet tarafından bastırılan kimin yazdığı belli olmayan hutbeler, bildiriler de yayınlanmıştır. Cemiyet kendi üyesi olmayan, kişilerin yazdığı risaleleri de sırf meşrutiyeti övdüğü için basmıştır. Cemiyetin basın-yayın faaliyetleri, meşrutiyeti ilan ettirme sürecinde çok önemli bir rol oynamıştır. 62
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ASSOCIATION OF İTTİHAD VE TERAKKİ' S PRESS AND PUBLICATIONS (1876 -1908 ) The Association of ittihad ve Terakki's press and publications activities were the most important activity field that the constituonal ideas are told in Ottoman Empire. The New Ottomans ( Yeni Osmanlılar) brang in to action this activities and by the help of newspapers of ittihad ve Terakki this activity became traditional. The Meşveret, The Mizan, The Osmanlı, and The Şura-yı Ümmet newspapers, which are examined were the publications organs of the association. The Meşveret Newspaper: This newspaper was public by Ahmed Rıza between 1 December 1895 and 6 May 1898. The Newspaper was effected by Ahmed Riza's ideas but specially the ideas of association about the Kanun-i Esasi are very effective. The Mizan Newspaper between 18 December 1896 and 26 July 1897. This newspaper was belong to the association. At the period Murad Bey was publishing the newspaper at the same time he was president of the association. The disagrement between Murad Bey and Ahmed Rıza was noticed you examine the newspaper. The Osmanlı Newspaper, it was publishing between 1 December 1897 and 16 June 1902. The aim of the newspaper was propagated. The ideas of the newspaper were less than the other three newspapers when you comparison. The Şura-yı Ümmet newspaper started being at the 10 June 1902. It was closed at 31 February 1909. The claim of the newspaper was the spread costituonal ideas and to say the Kanun-i Esasi is the natural right of Ottomans. Except these newspapers there are Hutbe's and declaration's of the Tunali Hilmi's and Ahmed Riza's. It is not known whose hutbe's or declarations. The association published the risale which are written by the rights who are but the 63members of the association because they were praising the constituon. The press and publication activities of associotions were very effective while the constituon was proclaniining.