Genç yetişkinlerde bağlanma stillerinin duygu düzenleme ve mizah tarzları ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of attachment styles with emotion regulation and humor styles in young adults
  1. Tez No: 816010
  2. Yazar: BURCU YANIKOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı; genç yetişkin bireylerde bağlanma stilleri ile duygu düzenleme ve mizah tarzları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma, nicel bir yöntem olan ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırma grubunu rastgele, kolay örnekleme tekniği ile seçilen 18-30 yaş arası 243 kadın ve 117 erkek olmak üzere toplam 360 gönüllü genç yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları“Demografik Bilgi Formu”,“İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA)”,“Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ)”, ve“Mizah Tarzları Ölçeği (MTÖ)”dir. Araştırma verileri dijital ortamda toplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü tespit edebilmek için Pearson Korelasyon Analizi, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini ve yönünü tespit edebilmek için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi uygulanmıştır. Veriler SPSS-22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; genç yetişkin bireylerde bağlanma boyutları ile duygu düzenleme stratejileri arasında, bağlanma boyutları ile mizah tarzları arasında ve duygu düzenleme stratejileri ile mizah tarzları arasında çeşitli ilişkiler saptanmıştır. Bununla birlikte çalışma bulgularında yeniden değerlendirme stratejisinin mizah tarzlarının yordayıcısı olduğu bulunurken, mizah tarzları alt boyutlarının tümünün ve korkulu bağlanma stilinin ise duygu düzenlemenin yordayıcıları olduğu saptanmıştır. Araştırma bulguları ilgili literatür ışığında değerlendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between attachment styles, emotion regulation and humor styles in young adults. The research was conducted with the relational survey model, which is a quantitative method. The research group consists of a total of 360 volunteer young adult individuals, 117 males and 243 females between the ages of 18-30, selected randomly by convenience sampling technique.“Demographic Information Form”,“Relationship Scales Questionnaire (RSQ)”,“Emotion Regulation Scale (ERS)”, and“Humor Styles Scale (HSS)”were used as data collection tools. Research data were collected digitally. Pearson Correlation Analysis was applied to determine the direction and strength of the relationship between variables, and Multiple Linear Regression Analysis was applied to determine the effect and direction of independent variables on dependent variables. The data were analyzed using SPSS-22 program. According to the results of the study, various relationships were found between attachment dimensions and emotion regulation strategies, between attachment dimensions and humor styles, and between emotion regulation strategies and humor styles in young adults. In addition, in the findings of the study, reappraisal strategy was found to be a predictor of humor styles, while all sub-dimensions of humor styles and fearful attachment style were found to be predictors of emotion regulation. Research findings were evaluated and discussed in the light of the relevant literature.