The role of technology in the development of television work
Gelişimde teknolojinin rolü televizyon çalışması
- Tez No: 816124
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. TOLGA HEPDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Teknolojik yakınsamanın televizyon sektöründe dönüştürücü etkileri olmuştur. Bu çalışmanın amacı, televizyon çalışmalarının geliştirilmesinde teknolojinin rolünü kullanıcıların bakış açısından incelemektir. Ayrıca, televizyon çalışmasının değişkenine (cinsiyet, yaş, eğitim) atfedilen teknolojinin gelişmedeki rolünün, kullanıcıların kendileri açısından istatistiksel olarak anlamlı etkisini belirlemektir. Genel olarak Bu araştırma, televizyon çalışmalarının gelişiminde teknolojinin rolünün ne olduğunu analiz etmeyi ve tartışmayı hedeflemektedir. Anket yöntemi, birincil verileri toplamak, analiz etmek ve“niceliksel metodoloji”de değişkenler arasındaki ilişkileri araştırmak için ana strateji olarak benimsenmiştir. statistiksel işlem, ana istatistiksel yazılım paketi olarak yol analizi için IBM SPSS sürüm 22 paketi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, bazı çalışmaların televizyon çalışmasının geliştirilmesinde teknolojinin rolü arasında pozitif bir ilişki olduğunu varsayarken, diğerlerinin kullanıcılar arasındaki ilişkiyi incelediğini göstermiştir. Bu çalışmanın bulguları, çağdaş popüler kültürü üretmek için kullanıcıların davranışlarına ilişkin büyük ölçekli verilerin toplanması ve işlenmesinin nasıl belirlenebileceğine dair Netflix'i inceleyen çalışmalara ek destek sağlaması nedeniyle araştırma alanına önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
June 2023, 45 Pages Technological convergence has had transformative effects in the television sector. This study aims to investigate the role that technology has played in the evolution of television work from the perspective of the viewers themselves. And also, to determine the statistically significant effect of the role of technology in the development attributed to the variable (gender, age, education) of television work from the point of view of the users themselves. This research aims to analyze and discuss the role of technology in the development of television work. In“quantitative methodology,”the primary method for collecting, analyzing, and determining the relationships between variables was the survey questionnaire. The IBM SPSS version 22 package for path analysis served as the primary statistical software package for processing the data. The questionnaire was randomly distributed to a sample of (100) Netflix users from Bahcesehir University students. The results indicated that a number of studies suppose a positive relationship between the role of technology in the development of television work, while others examine the relationship between users. Because they provide additional support for studies examining Netflix and how the large-scale collection and processing of data about users' behavior can be determined to produce contemporary popular culture, this study's findings make a significant contribution to the research field.