Türk kamu yönetiminin siyasal denetiminde TBMM'nin etkenliği sorunu
The Problematic of TBMM's efficiency on Turkish public administration control
  1. Tez No: 81613
  2. Yazar: MEHMET AKİF ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
261 ÖZET Çalışmamız, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kamu yönetiminin faaliyetlerine giren konularda, yapmış olduğu yasama denetiminin değerlendirilmesi amacını taşımaktadır. Çalışmalara başlanırken, parlamenter demokrasinin geleceği açısından ülkemizin en önemli kurumunun, denetim faaliyetlerindeki başarısını değerlendirebilmek ve önemli sonuçlara ulaşabilmek düşüncesiyle hareket edilmiştir. Bu doğrultuda yasama organımızın yapmış olduğu çalışmalar objektif bir şekilde incelenmiş ve somut örnekler üzerinde çalışılarak, TBMM'nin denetim faaliyetlerindeki etkenliğini artırabilecek öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi, görmüş olduğu iki önemli fonksiyon ile ülkemizin en önemli kurumlarından birisidir. Yerine getirilen yasama ve denetim fonksiyonları, parlamenter sistemin basan ile yürütülmesinin sağlanmasına ortam hazırlamaktadır. Yasama organının yerine getirdiği denetim fonksiyonlarında etken olabilmesi, yasama yürütme ilişkilerinin başarılı bir şekilde sürdürülmesine de olumlu katkı sağlamaktadır. TBMM'nin denetim faaliyetleri ile ilgili olarak hazırladığımız bu çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde parlamentoların değişen siyasi rolleri ve fonksiyonları, parlamento denetiminin ayrıntılı incelenmesi ve çağdaş ülkelerdeki parlamento denetimi ele alınmıştır. Bu başlıklar doğrultusunda,262 parlamentoların önem kazanmasında rol oynayan faktörler, yürütme gücünü denetleme gereksinmeleri, parlamento denetiminin tanımı, kapsamı, amacı ve önemi, hukuki dayanağı ve yürütülme aşamaları, yollan, güçlükleri ve etkenliğini sınırlayan faktörler incelenmiştir. Ardından İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Almanya'da görülen parlamento denetimi uygulamalarına değinilmiştir. İkinci bölümde ise, anayasalarımız ve parlamento denetimi ve 20. yasama dönemi 1., 2. ve 3. yasama yılları denetim çalışmalarının ayrıntılı incelemesi ele alınmıştır. 20. yasama dönemi 1., 2. ve 3. yasama yıları denetim çalışmaları, her bir denetim yolunda ayrı ayrı ve kamu yönetimi ile ilgisi görülen örneklere yer verilerek incelenmiştir. Ayrıca 15 tablo hazırlanarak yasama organının denetim faaliyetlerinin ayrıntılı dökümü yapılmıştır. Bu tablolar bize TBMM'nin denetim faaliyetlerini sayısal açıdan değerlendirme olanağı verecektir. Ayrıca yasama dönemlerinin denetim faaliyetlerini, birbirleri ile karşılaştırılabilme ortamı hazırlayacaktır.
Özet (Çeviri)
263 SUMMARY Our thesis' aim is to evaluate to Turkey Grand National Assembly's facilities that are connected with Public Administartion activities. While We are starting our study, We have moved for examining control functions of Turkey Grand National Assembly and for evaluating these functions if they are used effectual. For this aim, we have made objective researchs and we have stutied on concerete examples. Today, Turkey Grand National Assembly is one of the important institution of our country, Legislation and control functions which are performed by TBMM, are also very important factors for parliamentary system's future. And this factors also make positive contribution to the legislation and executive power relations. Our study that contains Turkey Grand National Assembly's control function has two main parts. In first part, we have studied parliaments' political roles and functions, research of parliaments' control functions, parliamentary control in contemporary countries (America, England, France, Germany) In this part; factors that effected to process of parliaments' getting importance, necessity of controling of executive power, parliamentary control definition, it's extensive, it's aim and264 importance, legal mainstay, it's stages, methods, and it's difficulties and factors that limit it's efficiency and effectiveness, were examined. In second part, We have studied the constitutions and parliamentary control, 20. Legislation term, 1,2 and 3. Legislation years' controling studies and evaulation of effectiveness of parliamentary control of sample events. We have also maked 15 tables about parliamentary control functions i These tables will help us to evaluate control methods of Turkey Grand National Assembly from the view of numbers. Also we will be able to compare legislation terms' control activities according to eachothers.