Bronkopulmoner displazi tanılı pretermlerde postnatal sistemik kortikosteroid tedavisinin erken neonatal morbiditeler üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of postnatal systemic corticosteroid therapy on early neonatal morbidities in preterms with broncopulmonary dysplasia
- Tez No: 816149
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Bronkopulmoner displazi prematürelik ile ilişkili en önemli kronik pulmoner morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. Sistemik kortikosteroidler antiinflamatuar özellikleri nedeniyle prematüre bebeklerde bronkopulmoner displazinin önlenmesinde kullanılmıştır. Prematüre bebeklerde postnatal sistemik kortikosteroidler ile pulmoner enflamasyonun azaltılması bronkopulmoner displazi riskini azaltır ancak olumsuz nörogelişimsel prognoz riskinde artış ile ilişkili olabilir. Amaç: Bu çalışma ile bronkopulmoner displazi tanılı pretermlerde postnatal sistemik kortikosteroid tedavisinin erken neonatal morbiditeler üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 01.09.2019 ile 30.9.2022 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun bakım Ünitesinde bronkopulmoner displazi tanısı ile yatan hastalar yer almıştır. Çalışma geriye dönük (retrospektif) olarak planlandı. Çalışma grubu bronkopulmoner displazi nedeniyle sistemik kortikosteroid tedavisi alan ve almayan hastalardan oluşturuldu. Hasta bilgileri dosya kayıtlarından elde edildi. Hastaların sınıflandırılması yapılırken postnatal sistemik kortikosteroid tedavisi almayan hastalar“Grup 1”, kortikosteroid tedavisi alan hastalar“Grup 2”olarak sınıflandırıldı. Postnatal sistemik kortikosteroid tedavisi alan hastalar ise kendi içlerinde tek kür alan hastalar“Grup 2a”olarak ve tekrarlayan dozda alan hastalar“Grup 2b”olarak sınıflandırıldı. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi IBM SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences) ile yapıldı. Bulgular: Çalışma toplam 162 hasta ile yapıldı. Hastaların 108'inin (%66) postnatal sistemik kortikosteroid tedavisi almadığı görüldü. 37'sinin (%23) tek kür ve 17'sinin (%11) ise tekrarlayan dozlarda postnatal sistemik kortikosteroid tedavisi aldığı tespit edildi. Grup 1 ve Grup 2 arasında, antenatal ve maternal tanımlayıcı özellikler açısından istatistiksel anlamlı fark bulunamadı, neonatal tanımlayıcı özellikler açısından bakıldığında ise grup 2'nin daha düşük doğum haftasına sahip olduğu (grup 2: 26,8±1,9, grup 1: 28,4±1,9), daha düşük doğum ağırlığı ile doğdukları (grup 2: 915±274 gram, grup 1: 1223±351 gram) ve daha düşük 1. ve 5. dk apgar skorlarına (grup 1: 4,67±1,7 ve 6,59±1,5; grup 2: 3,93±1,5 ve 6,09±1,4) sahip oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Bronchopulmonary dysplasia is one of the most important causes of chronic pulmonary morbidity and mortality associated with prematurity. Systemic corticosteroids have been used to prevent bronchopulmonary dysplasia in premature infants due to their anti-inflammatory properties. Reducing pulmonary inflammation with postnatal systemic corticosteroids in premature infants reduces the risk of bronchopulmonary dysplasia but may be associated with an increased risk of adverse neurodevelopmental prognosis. Objective: The aim of this study was to investigate the effects of postnatal systemic corticosteroid therapy on early neonatal morbidities in preterm patients with a diagnosis of Bronchopulmonary Dysplasia. Materials and Methods: In this study, patients hospitalized with the diagnosis of bronchopulmonary dysplasia in Ankara Bilkent City Hospital Neonatal Intensive Care Unit between 01.09.2019 and 30.9.2022 were included. The study was planned retrospectively. The study group consisted of patients who received or did not receive systemic corticosteroid therapy for bronchopulmonary dysplasia. When classifying the patients, the patients who did not receive postnatal systemic corticosteroid treatment were classified as“Group 1”and the patients receiving corticosteroid treatment as“Group 2”. Patients receiving a single cure postnatal systemic corticosteroid therapy were classified as“Group 2a”and patients receiving repeated doses were classified as“Group 2b”. Analysis of the data obtained from the study was performed with IBM SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences). Results: The study was conducted with a total of 162 patients. It was observed that 108 (66%) of the patients did not receive postnatal systemic corticosteroid treatment. It was determined that 37 (23%) received a single course and 17 (11%) received postnatal systemic corticosteroid treatment at repeated doses. No statistically significant difference was found between Group 1 and Group 2 in terms of antenatal and maternal descriptive characteristics. In terms of neonatal descriptive characteristics, it was seen that group 2 had a lower gestational week (group 2: 26.8±1.9, group 1: 28.4±1.9). They were born with a lower birth weight (group 2: 915±274 grams, group 1: 1223±351 grams) and had lower 1st and 5th min apgar scores (group 1: 4.67±1.7 and 6.59± 1.5; group 2: 3.93±1.5 and 6.09±1.4).