Ferulik asit yüklü PLGA bazlı nanosistemlerin hazırlanması, karakterizasyonu, antioksidan ve antialzheimer etkinliklerinin belirlenmesi
Preparation, characterization and determination of antioxidant and antialzheimer effects of ferulic acid loaded PLGA-based nanosystems
  1. Tez No: 816176
  2. Yazar: KÜBRA NUR ARINMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Nanopartikül sistemler modifiye salım özelliği, terapötik etkinliğin arttırılması ve yan etkilerin azaltılması gibi avantajları sayesinde son yıllarda araştırmacılar tarafından ilgi görmektedir. Ferulik asit, antiinflamatuar, antialzheimer, antioksidan, antimikrobiyal, antikanser, antihiperlipidemik, antidiyabetik gibi terapötik etkilere sahiptir. Bu çalışmada ferulik asit yüklü PLGA bazlı nanopartiküller nanoçöktürme yöntemiyle hazırlanmış ve Poloksamer 188 ve Span 60'ın değişen konsantrasyonlarının nanopartikülün özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Ferulik asit yüklü A-FA kodlu formülasyon optimum seçilmiştir. Ferulik asitin su fazına düşük ilgisi ve dolayısıyla organik faza göç etme eğiliminde olan lipofilik yapısından dolayı yüksek enkasülasyon etkinliği elde edilmiştir. A-FA kodlu formülasyondan ferulik asit salımı saf ferulik asite göre daha yavaş ve 24 saatlik uzatılmış salım yaptığı belirlenmiştir. A-FA kodlu nanopartikül formülasyonunun biyolojik aktivite çalışmalarıyla antioksidan ve antialzheimer etkileri incelenmiştir. A-FA kodlu nanopartikül formülasyonu kuvvetli DDPH serbest radikal süpürücü, ABTS●+ katyon renksizleştirici ve redükleyici antioksidan aktivite göstermiştir. Anti-alzheimer aktivite sonuçlarına göre hem AChE inhibitörü hem de antioksidan özelliğe sahip olması tedavide önem taşıdığından bu tez çalışmasında hazırlanan formülasyonun hem oksidatif stres kaynaklı hastalıkların hem de Alzheimer tedavisinde umut vadettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nanoparticle systems have attracted attention by researchers in recent years due to their advantages such as modified release feature, increasing therapeutic efficacy and reducing side effects. Ferulic acid has therapeutic effects such as anti-inflammatory, anti-alzheimer's, antioxidant, antimicrobial, anticancer, antihyperlipidemic, antidiabetic. In this study, ferulic acid loaded PLGA-based nanoparticles were prepared by nanoprecipitation method and the effect of varying concentrations of Poloxamer 188 and Span 60 on nanoparticle properties was investigated. A-FA coded formulation loaded with ferulic acid was chosen as optimum. High encasing efficiency has been achieved due to the low affinity of ferulic acid to the water phase and therefore its lipophilic nature, which tends to migrate to the organic phase. It was determined that the release of ferulic acid from the formulation coded A-FA was slower than pure ferulic acid and prolonged release in 24 hours. Antioxidant and antialzheimer's effects of A-FA coded nanoparticle formulation were investigated by biological activity studies. A-FA coded nanoparticle formulation showed strong DDPH free radical scavenging, ABTS●+ cation decolorizing and reducing antioxidant activity. Since it has both AChE inhibitor and antioxidant properties according to the results of its anti-alzheimer activity, it was concluded that the formulation prepared in this thesis study shows promise in the treatment of both oxidative stress-related diseases and Alzheimer's.