Ofislerde kullanıcı varlığı ve pencere açma davranışındaki değişikliklerin saptanması ve modellenmesi: COVID-19 pandemisinin etkileri
Assessment and modeling of changes in occupant presence and window opening behavior in offices: impacts of the COVID-19 pandemic
- Tez No: 816194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK GÜÇYETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Binalarda kullanıcılarının varlık/yokluk ve enerji tüketimi ile ilişkili davranışlarının tahmin edilmesi enerji tüketimini etkileyen önemli parametrelerden biri olarak kabul edilmektedir ve otuz yılı aşkın süredir aktif bir araştırma alanıdır. Saha çalışmaları deney, matematiksel modelleme, simülasyon, karşılaştırma ve gözleme dayalı yöntemler etrafında kümelenmiştir. Bu özelleşmiş araştırma alanı, enerji performans simülasyonu aracılığıyla binanın enerji tüketiminin tahmininde ortaya çıkan ve“bina performans açığı”olarak tanımlanan tahmin edilen ve gerçekleşen enerji tüketimi arasındaki farkın azaltılmasını hedeflemektedir. Simülasyon araçlarındaki gelişmeler bina enerji performans tahminini kolaylaştırmış olsa da deterministik/kural tabanlı girdi ve/veya verilere dayalı simülasyon sonuçları bina performans açığı ile doğrudan ilişkilendirilmektedir. Özellikle kullanıcı davranışı temelli çalışmaların eksikliğine vurgu yapılmakta, bina performans açığının ancak kullanıcı davranışının kural tabanlı (deterministik) kontrol stratejileri üzerinden değil, olasılıksal yaklaşımlarla ele alınmasının önemi sıklıkla vurgulanmaktadır. Çalışmalar kullanıcı davranışı ve varlığını izlemedeki kolaylıklar sebebiyle sıklıkla ofis binalarında yürütülmüştür. Ancak COVID-19 pandemisi ile uzaktan, yarı-zamanlı, dönüşümlü çalışma gibi mekânda varlık/yokluk durumunu dönüştüren uygulamaların da bu kapsamda dikkate alınması gerekli hale gelmiştir. 2020 yılına kadar alanda yürütülen çalışmalar temel kabul edilerek, kullanıcı modellerinin varlık/yokluk ve pencere açma kapama davranışı kapsamında esnek zaman çizelgelerine bağlı olarak yeniden tartışılması gerekmektedir. Bu nedenle, tez çalışması kapsamında Türkiye'deki öğretim üyeleri ile çevrimiçi bir anket çalışması yürütülerek pandemi öncesi ve sürecinde ofisteki varlık/yokluk ve pencere açma/kapama davranışlarındaki değişiklikler saptanmıştır. Elde edilen verilerden olasılıksal modelleme yöntemlerinden kümeleme analizi kullanılarak kullanıcı varlık/yokluk ve pencere açma/kapama davranış profilleri oluşturulmuş, bu profiller pandemi öncesi ve sonrası için davranış değişikliği bakımından karşılaştırılmıştır. Tez çalışması kapsamında elde edilen bulgular, kullanıcı varlık/yokluk ve pencere açma/kapama davranışında beklenmeyen değişiklikleri ele alarak literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Predicting occupant presence and behavior is accepted as one of the most important parameters affecting energy consumption in buildings and is an active research area for over thirty years. Field studies are organized around methods based on experiment, modeling, simulation, comparison, and observation. This specialized research area aims to reduce the“building performance gap,”which is defined as the discrepancy between the predicted and actual energy performance of a building, through energy performance simulation. Despite the fact that advances in simulation tools facilitated building energy performance estimations, simulation results based on deterministic/rule-based input and/or data are directly related to building performance gap. The lack of occupant behavior-based that address building performance gap with probabilistic approaches rather than rule-based (deterministic) control strategies is a significant emphasis in literature. Studies were often conducted in office buildings due to the ease of monitoring user behavior and presence. However, due to the COVID-19 pandemic, it became essential to consider office work practices such as remote, part-time, rotational shift, which alter occupant presence and the related energy performance related occupant behavior in office spaces. Given the studies before 2020 adopted similar schedules for office work, it is necessary to re-discuss occupant models based on flexible timelines within the scope of occupant presence and window opening behavior. Therefore, an online survey study was conducted with faculty members in Turkey as part of the present thesis study, and changes in the presence/absence and window opening/closing behaviors in the office were determined before and during the pandemic. Behavior profiles for occupant presence and window opening were created using one of the probabilistic modeling methods, cluster analysis, on the data obtained via the survey and these profiles were compared in terms of behavior change before and after the pandemic. The findings obtained within the scope of the thesis study contribute to the literature by addressing unexpected changes in occupant presence and window opening behavior.