Süt ikinci azı dişlerine farklı teknikler kullanılarak uygulanan hall tekniğinin masseter kasına olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the hall technique on the masseter muscle using different techniques on primary secondary molars
- Tez No: 816211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YİĞİT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, çocuk hastalarda Hall Tekniği ve Modifiye Hall Tekniği uygulaması sonrası masseter kaslarındaki değişimin ultrasonografi yöntemi ile değerlendirilmesini amaçlanmıştır. Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı'na rutin muayene veya tedavi amacıyla başvuran, herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan, 4-7 yaş aralığında 147 hasta ağız içi muayenesi ve radyolojik değerlendirmeleri yapılarak çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların, 72'sini erkek (%49,3), 74'ünü kız (%50,7) hastalar oluşturdu. Hastalar eşit üç gruba ayrıldı. Birinci grupta 49 hastaya standart Hall Tekniği'i, ikinci grupta 49 hastaya Modifiye Hall Tekniği'i uygulandı. Üçüncü gruba herhangi bir çürük dişi bulunmayan sağlıklı 49 çocuk dahil edildi ve kontrol grubu olarak değerlendirildi. Hall Tekniği grubundaki bir hasta kontrol randevularına gelmemesi sebebiyle çalışmadan çıkarıldı. Hall Tekniği ve Modifiye Hall Tekniği'te pulpal enfeksiyon şüphesi olmayan süt ikinci azı dişinde çürük tespit edilen hastaların tek bir dişine paslanmaz çelik kron yerleştirildi. Kronların 23 tanesi (%23,7) sağ üst süt ikinci azı dişe, 19 tanesi (%19,6 ) sol üst süt ikinci azı dişe, 27 tanesi (%27,8) sol alt süt ikinci azı dişe ve 28 tanesi (%28,9) sol alt süt ikinci azı dişe uygulandı. Üçüncü grupta herhangi bir restoratif işlem uygulanmadan (kontrol grubu) masseter kasının ultrasonografik görüntüleme ölçümü yapıldı. Hastalar başlangıç ve 1., 3. ve 6. aylarda kontrol randevularına çağırılarak masseter kas kalınlıkları ultrasonografik görüntüleme ile ölçüldü. İstatistiksel analizlerde Mann Whitney U, Kruskal Wallis Testi, Dunn Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Friedman Testi ve Wilcoxon Testi kullanılarak yapılan değerlendirmeler ortalama ± standart sapma ve ortanca (minimum – maksimum) şeklinde sunuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the changes in masseter muscles after Hall Technique and Modified Hall Technique in pediatric patients by ultrasonography method. 147 patients aged 4-7 years, who applied to Uşak University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics for routine examination or treatment, were included in the study after their intraoral examination and radiological evaluations. Of the patients participating in the study, 72 (49.3%) were male and 74 (50.7%) were female. The patients were divided into three equal groups. Standard Hall Technique was applied to 49 patients in the first group, and the Modified Hall Technique to 49 patients in the second group. The third group included 49 healthy children without any carious teeth and were considered as the control group. One patient in the Hall Technique group was excluded from the study due to failure to attend control appointments. In Hall Technique and Modified Hall Technique, a stainless steel crown was placed on a single tooth of the patients who were found to have caries in the primary second molar without any suspicion of pulpal infection. 23 (23.7%) of the crowns are on the right upper deciduous second molar, 19 (19.6%) on the left upper deciduous second molar, 27 (27.8%) on the left lower primary second molar, and 28 (on the right) 28.9) was applied to the left lower primary second molar. Ultrasonographic imaging measurement of the masseter muscle was performed in the third group without any restorative procedure (control group). The masseter muscle thicknesses were measured by ultrasonographic imaging, by calling the patients for control appointments at the beginning and at the 1st, 3rd and 6th months. In statistical analyzes, the evaluations made using Mann Whitney U, Kruskal Wallis Test, Dunn Test, One-Way Analysis of Variance, Friedman Test and Wilcoxon Test were presented as mean ± standard deviation and median (minimum – maximum).