Akbaştepe (Söğüt, Bilecik) Au-Ag cevherleşmesinin jeolojik, mineralojik, jeokimyasal özellikleri ve kökeninin araştırılması
Geological, mineralogical, geochemical characteristics and genetic investigation of Akbaştepe (Sogut, Bilecik) Au-Ag mineralization
  1. Tez No: 816214
  2. Yazar: GÖKCEM SAĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KADİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Akbaştepe cevherleşmesi İzmir- Ankara Sütur Zonu'nun kuzeyinde yer alan Söğüt (Bilecik, KB Türkiye) ilçesinde bulunmaktadır. Cevher K70B uzanımlı, yaklaşık 2 km uzunluğa, ortalama 5 metre kalınlığa sahip bir damar içerisine yerleşmiştir. Cevher yatağının yan kayacı yeşilşist fasiyesindeki metamorfik kayaçlardır. Şistler klorit, epidot, aktinolit ve kuvars minerallerinden oluşmaktadır. Cevherli zonda altın ile Hg-Te (koloradoyit), Au-Te, pirit, arsenopirit ve şeelit mineralleri arasında yakın bir ilişki tespit edilmiştir. Cevherli zonda smektit egemen olup ve klorit yan kayaçta yaygındır ve bu iki mineraller arasında ters bir ilişki olduğu saptanmıştır. Karbonatlaşma, Fe-oksitleşme ve silisleşme türü alterasyon zonları genellikle cevherli zon ile yan kayaç arasında yaygındır. Altın elementi ile As, Hg, W ve Sb arasında yüksek bir ilişkini varlığı saptanmıştır. Buna karşılık Au ana metaller ile düşük ilişki göstermektedir. Akbaştepe cevherleşmesinin bir makaslama zonu içerisine dikeye yakın yerleşmesini, bu zonun litolojisini, mineralojisini ve elementsel karakterlerini göz önüne alınarak bu oluşumun orojenik altın yatağı olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The Akbaştepe ore deposit is located in Sogut (Bilecik, NW Türkiye), the northern part of the Izmir-Ankara Suture Zone. This deposit shows a vein form, having a 2 km length and an average 5-meter thickness. The vein exhibits a sub-vertical position developed within the greenschist-type metamorphic rocks. Schist unit is composed of chlorite, epidote, actinolite, and quartz. The Hg-Te (coloradoite), Au-Te, pyrite, arsenopyrite, and scheelite minerals are mostly associated with Au in the ore zone. Smectite enhances in the ore zone, in contrast, chlorite is abundant in the parent rock, and there is a negative correlation between these minerals. Carbonatization-, Fe-oxidation-, and silicification-type alteration zone generally developed between the ore deposit and host rock. Au element shows a strong correlation with As, Hg, W, and Sb. In contrast, Au exhibits a low correlation with the base metals. The sub-vertical development of the Akbaştepe ore vein in a tectonic zone, lithology, mineralogy, and elemental characterization of this zone suggest an orogenic gold deposit.