Uçak motoru imal eden bir esnek üretim sisteminde çizelgelemeye yönelik bir karar destek sistemi
A decision support system for scheduling in a flexible manufacturing system producing aircraft engine
- Tez No: 816215
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KAPANOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde işletmeler artan rekabet ortamı sebebi ile klasik üretim sistemleri yerine otomasyona dayalı esnek üretim sistemleri oluşturmaya başlamışlardır. Esnek üretim sistemlerinde (EÜS) makineler çeşitli parça ve operasyonları işleme yetkinliğine sahiptir. Bununla birlikte çeşitliliğin fazla olması bu sistemlerde planlama, çizelgeleme ve kontrol süreçlerinin önemini artırmaktadır. Bu çalışma, havacılık sektöründe faaliyet gösteren ve uçak motoru parçaları imal eden bir firmada gerçekleştirilmiştir. Ele alınan sistemde dört adet yüksek kabiliyetli bilgisayar kontrollü tezgâha ek olarak 2 adet otomatik yönlendirmeli araç ve 1 adet robot kolu yer almaktadır. Esnek üretim sisteminin, ileri teknoloji ve yüksek kabiliyet gerektiren yapısı gereği, maksimum verimlilikte çalışması beklenmektedir. Çalışmanın temel amacı kurulum sürelerini en az indirgeyerek sistemin performans göstergelerinde iyileşme sağlamaktır. Bu çalışmada çizelgeleme problemi ile uğraşan uzman grupların kullanabileceği, bir esnek üretim sistemindeki çizelgeleme problemini toplam hazırlık sürelerini en küçüklemek üzere tavlama benzetimi algoritması kullanarak çözme imkanı veren bir karar destek sistemi geliştirilmesi önerilmiştir. Algoritma Python programlama dilinde yazılmıştır. Karar destek sisteminin veri yönetimi modülü verileri kurumsal veri tabanından almaktadır. Kullanıcı arayüzü Python ortamında kodlanmış olup iyi bilinen bir işlem tablosu olan Excel ile çalışmaktadır. Algoritma bazı gerçek hayat problemleri üzerinde denenmiş ve uzman görüşleri doğrultusunda oluşturulan çizelgelerden daha iyi performans elde edildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, companies started to create flexible manufacturing systems (FMS) based on automation instead of classic production systems because of the increasing global competition. Machines in flexible manufacturing systems are capable of cutting various parts and operations. Nevertheless, the high diversity increases the importance of these systems' planning, scheduling, and control processes. This study was carried out in a company operating in the aviation industry and manufacturing aircraft engine parts. In the system under consideration, in addition to 4 highcapable computer-controlled machines, there are 2 automatic guided vehicles and 1 robotic arm. The flexible production system is expected to operate at maximum efficiency due to its advanced technology and high capability structure. The study's main purpose is to minimize the setup times and improve the system's performance indicators. In this study, it is proposed to develop a decision support system that can be used by expert groups dealing with the scheduling problem, which allows solving the scheduling problems in a flexible manufacturing system by using the simulated annealing algorithm to minimize the total setup time. The algorithm is coded in the Python programming language. The data management module of the decision support system gets the data from the corporate database. The user interface created with Python and it works with Excel, a well-known spreadsheet. The algorithm was tested on some real-life problems and better performance was obtained from the schedules created in line with expert groups.