Sustainability performance comparison of energy production technologies
Enerji üretim teknolojilerinin sürdürülebilirlik performanslarının karşılaştırması
- Tez No: 816251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN GÜNHAN ÖZCAN, DOÇ. DR. SAİT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma iki amacı yerine getirmektedir. Çeşitli yenilenebilir kaynakların potansiyeli önce değerlendirilir ve ardından en sürdürülebilir RES'in seçilmesi için bir değerlendirme süreci geliştirilir. Bu model altı ana alternatifi dikkate alır: güneş, rüzgar, hidro, jeotermal, biyokütle ve konsantre güneş enerjisi (CSP) ve 12 alt alternatif. Entropi ağırlıklı, CRITIC ve CODAS metodolojilerine odaklanan çok perspektifli teknikler kullanılarak bir değerlendirme modeli de oluşturulmuştur. Bu model dört ana kriter ve 10 alt kriterden oluşmaktadır. Analize göre, yenilenebilir kaynakların sürdürülebilir bir elektrik sistemi oluşturmak için önemli bir potansiyeli olduğu görülüyor. Bu model aynı zamanda RES'i de sıralayarak, bir hidroelektrik alt teknolojisi olan BARAJ'ın en sürdürülebilir kaynak olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study fulfills two purposes. The potential of various renewable resources is first assessed, and then an assessment process for selecting the most sustainable RES is developed. This model takes into consideration six main alternatives: solar, wind, hydro, geothermal, biomass, and concentrated solar power (CSP) as well as 12 sub-alternatives. An evaluation model is also built using a multi-perspective techniques centered on Entropy weighted, CRITIC, and CODAS methodologies. This model consists of four main criteria as well as 10 sub-criteria. According to the analysis, renewable resources appear to have significant potential for constructing a sustainable electrical system. This model also ranks the RES, demonstrating that DAM which is a hydropower sub-technology is the most sustainable resource.