Erkek voleybolcularda L3 seviyesine uygulanan spinal manipülasyon ve mobilizasyon tekniklerinin sıçrama, çabukluk ve sprint hızına anlık etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of the instantaneous effects of spinal manipulation and mobilization techniques applied to L3 level on jumping, agility and sprint speed in male volleyball players
  1. Tez No: 816252
  2. Yazar: İLKER CAN BÜYÜKKIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA HAKTAN HATIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sporcuların performans kaygısı ve müsabaka stresi nedeniyle performans düşüklüğünün önlenmesi adına L3 segmentine uygulanacak olan manipülasyon ve mobilizasyon tedavilerinin sportif performansa olan etkisini araştırmak amaçlanmaktadır. Çalışmaya 18-25 yaş aralığında 60 kişi katıldı. Randomize olarak manipülasyon grubu, mobilizasyon grubu ve kontrol grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Katılımcılar gerekli ısınma programını gerçekleştirdikten sonra gruplarına uygun olarak manipülasyon veya mobilizasyon yapıldı. Ölçümlerin öncesinde ve sonrasında anlık olarak kalça eklem hareket açıklığı, lomber bölge eklem hareket açıklığı, T – Testi süresi (saniye), 10 metre sprint süresi (saniye), dikey sıçrama (cm), yatay sıçrama (cm) ölçüldü. Çalışmada anlamlılık p0.05). Vücut kitle indeksi ve kilo ortalaması en yüksek olan grup ise mobilizasyon grubudur (p=0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of manipulation and mobilization treatments to be applied to the L3 segment on sportive performance in order to prevent athletes' performance anxiety and low performance due to competition stress. Sixty people between the ages of 18-25 participated in the study. They were randomly divided into 3 groups as manipulation group, mobilization group and control group. After the participants performed the necessary warm-up program, manipulation or mobilization was performed in accordance with their groups. Hip range of motion, lumbar range of motion, T-Test time (seconds), 10-meter sprint time (seconds), vertical jump (cm), horizontal jump (cm) were measured instantaneously before and after the interventions. Significance was evaluated as p0.05). The group with the highest mean body mass index and weight was the mobilization group (p=0.05).