İlk defa diş tedavisi olacak çocuklarda sanal gerçeklik gözlüğü uygulamasının dental anksiyete üzerindeki etkisi
The effect of virtual reality glasses application on dental anxiety in children who will have dental treatment for the first time
- Tez No: 816343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYRUZ USLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma 7-12 yaş aralığındaki çocuklarda sanal gerçekliğin dental anksiyete üzerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Randomize ön test – son test kontrol gruplu deneysel desende tasarlanan bu araştırmanın örneklemini Mersin Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesine ilk defa diş tedavisi için başvuran 35 kız 25 erkek çocuk olmak üzere toplamda 60 çocuk oluşturmaktadır. Randomize olarak 30'ar kişilik 2 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna tedaviden önce herhangi bir uygulama yapılmadan rutin bilgi verilmiştir. Deney grubuna ise tedaviden önce sanal gerçeklik gözlüğü uygulaması yapılmıştır. Verile yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Modifiye Çocuk Dental Anksiyete Skalası Yüz Versiyonu (MCDAS-f) ve Frankl Davranış Değerlendirme Skalası kullanılmıştır. Verilerin analizi Bağımlı Örneklem T Testi ve Bağımsız Örneklem T Testi ile yapılmıştır. Tedavi öncesi anksiyete ön test puan ortalamalarının gruplara göre farklılık göstermediği bulunmuştur (p=0,688).
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of virtual reality on dental anxiety in children aged 7-12. The research is designed with a randomized pre-test/post-test control group experimental design. The sample of the study consists of a total of 60 children, 35 girls and 25 boys, who applied to Mersin Oral and Dental Health Hospital for dental treatment for the first time. They were randomly divided into two groups of 30 individuals each. The control group received routine information without any intervention before the treatment. The experimental group, on the other hand, received an application of virtual reality glasses before the treatment. The data were collected by the researcher using a face-to-face interview technique and through the Modified Child Dental Anxiety Scale Facial Version (MCDAS-f) and Frankl Behavior Assessment Scale. The data were analyzed using the Dependent Samples t-test and Independent Samples t-test. The results indicated that there was no significant difference in pre-test anxiety scores between the groups (p=0.688).