Blockchain-based sharing services for smart cities
Akilli şehirler için blockchain tabanli paylaşim hizmetleri
  1. Tez No: 816365
  2. Yazar: ASLI BAHCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH UTKU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kişisel bilgilerimizi ve belgelerimizi güvenli bir şekilde, ilgili otoritelerce kanıtlanmış olarak, saklayabileceğimiz ve istediğimiz kişilerle paylaşabileceğimiz Kişi Hakimiyetinde Kimlik (SSI- Self Sovereign Identity) kavramı, son yıllarda en çok ihtiyacımız olan kişisel güvenli veri saklama yöntemi olarak yaygınlaşmaktadır. Ulaşım, etkinlik girişleri, müze ziyaretleri, spor salonları gibi etkinlikler veya kurumlardan elde ettiğimiz kanıta dayalı kimliklerimizi fiziksel olarak taşımak zorunda kalıyoruz. Bu bilgilerin doğrulanması sürecinde de fiziksel olarak kimliğimizi kanıtlamak veya belgeler göstermemiz gerekebilmektedir. Kimliğimizi, yaşımızı, sağlık durumumuzu, eğitim durumumuzu ve daha birçok farklı kişisel veriyi başkaları tarafından ulaşılamaz ve paylaştığımızda doğruluğu sorgulanamaz şekilde barındırmak farklı alanlarda kullanımını da kısıtlamaktadır. Kişilerin rızasına bağlı olarak verinin paylaşılması verinin doğru ve güvenilir bir şekilde sunulması günümüzde en önemli ihtiyaçlarımızdan biri haline gelmiştir. Manuel yönetilen birçok süreç artık otomasyon haline gelmiştir. Teknolojik çözümler; oluşturulmuş bu otomasyonlar ile kişilerin farklı kimliklere tek bir ortamdan (ulaşım kartları, müze giriş kartları, vb.) erişebilir olmasını mümkün hale getirmiştir. SSI kavramı ile farklı kimlikleri kendi cüzdanımızda (mobile cihaz) sakladığımız bir yapıya dönüştürmek mümkün olmuştur. SSI kavramı ile verilerimizi dağıtık, erişilemez, değiştirilemez ve bozulamaz olarak kaydetmemiz mümkün hale gelmiştir. Ayrıca bilgilerin kişilerin rızası ile public olarak erişilmesi olanağı ile istediğimiz kişi/kurumlarla bilgilerin anlık olarak paylaşılabilmesi sağlanabilmektedir. Bu çalışmada, SSI altyapısını geliştirecek olanların genel işleyiş süreçlerine katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Böyle bir sistem geliştirmek için ACA-Py'nin en uygun altyapı çerçevesi olduğu belirlenmiştir. Cüzdanın seçimi için Askar ve Indy'nin etkililiği karşılaştırıldıktan sonra, sistemin içinde Askar cüzdanının kullanılmasına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of Self-Sovereign Identity (SSI), where we can store our personal information and documents securely, as proven by the relevant authorities, and share them with the people we want, has become widespread as the personal secure data storage method that we need most in recent years. We have to physically carry our evidence-based identities obtained from events or institutions such as transportation, event entrances, museum visits, and gymnasiums. In the process of verifying this information, we may need to prove our identity physically or show documents. Keeping our identity, age, health status, educational status, and many other personal data inaccessible to others and without questioning the accuracy when we share them also restricts their use in different areas. Sharing the data depending on the consent of the people and presenting the data in an accurate and reliable way has become one of our most important needs today. Many manually managed processes have now become automated. Technological solutions have made it possible for people to access different identities from a single environment (transport cards, museum entrance cards, etc.) with this automation created. With the SSI concept, it has been possible to transform different identities into a structure that we keep in our own wallet (mobile device). With the concept of SSI, it has become possible for us to save our data as distributed, inaccessible, unalterable, and incorruptible. In addition, with the possibility of public access to the information with the consent of the people, it is possible to instantly share the information with the people/institutions we want. In this study, mobile application processes created on SSI infrastructure will be explained. It will be possible to add different institutions to the developed system and to identify the added institutions to the users. The identities given by the institutions will be able to be proven by different institutions. Thus, the operating structure of this system will be transferred with a verifiable and reliable infrastructure. Our study, it is aimed to contribute to the general operating processes of those who will develop the SSI infrastructure. In order to develop such a system, it has been determined that ACA-Py is the most suitable infrastructure framework. After comparing the efficacy of Askar and Indy for the selection of the wallet to be used, it was determined that the Askar wallet would be used in the system.