Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran obez ve aşırı kilolu ergenlerin fiziksel aktivite düzeyleri ile sosyodemografik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical activity levels and sociodemographic factors of overweight and obese adolescents who apply to the family medicine polyclinic of Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital
- Tez No: 816364
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Aşırı kilolu ve obez adolesanlarda“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”ile fiziksel aktivite oranını tespit etmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma tek merkezli, kesitsel tanımlayıcı nitelikte bir çalışma olarak planlandı. Çalışmanın evreni Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Aile hekimliği polikliniğine ayaktan başvuran 10-21 yaş arası adolesan çağındaki hastalardan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak literatür taranarak hazırlanan sosyodemografik özellikleri içeren anket formu ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeğinin kısa formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS versiyon 17.0 programından yararlanılmıştır. P-değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar şeklinde değerlendirilmiştir. BULGULAR: VKİ persentil eğrisine göre 13 zayıf, 66 normal kilolu, 40 aşırı kilolu, 49 obez kişiden oluşan toplam 168 kişi ankete katılmıştır. Bunların arasından 40 normal kilolu, 40 aşırı kilolu, 40 obez katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılanların 68'i kadın, 52'si erkektir. Bu 120 kişinin 22'si erken adolesan, 64'ü orta adolesan, 34'ü geç adolesandan oluşmaktadır. MET skoruna göre aktif grubundakilerin erkek olma oranı, diğer gruplara göre daha yüksektir. Katılımcıların kilo ortalaması (74,68±16,82), boy ortalaması (1,68±0,12) ve VKİ ortalaması (26,27±4,63)'tür. VKİ gruplamasına göre obez olanların, kendini obez olarak değerlendirmesi oranı, diğer gruplara göre daha yüksektir. Çalışmaya katılan bireyler MET skoruna göre gruplandırıldığında, inaktif olan 17 kişi (%14,17), minimal aktif olan 89 kişi (%74,17) ve aktif olan 14 kişi (%11,67) bulunmaktadır. Obez olanların MET skoruna göre inaktif olma oranı, diğer gruplara göre daha yüksektir. Obezlerde toplam ekran kullanımı 6 saat ve üzeri olanların oranı, diğer gruplara göre daha yüksektir. Obez olanların MET skoru ortalaması (868,4±518,47), diğer gruplara göre daha düşüktür. SONUÇ: Adolesan dönemi bireyin ilerde nasıl bir yetişkin olacağını belirlemektedir. Dolayısıyla toplum sağlığı açısından öncelikli bir gruptur. Çalışmamızda katılımcıların %11,67'si fiziksel olarak aktif bulundu. Adolesan döneminde yeterli fiziksel aktivite düzeyine ulaşamayan kişilerin farkındalığını artırmak önemlidir. ANAHTAR KELİMELER: Adolesan, fiziksel aktivite, obezite
Özet (Çeviri)
AİM: We aimed to determine the rate of physical activity in overweight and obese adolescents using the“International Physical Activity Questionnaire”. MATERİALS AND METHODS: This study was planned as a single-center, sectional descriptive study. The population of the study consisted of adolescent patients between the ages of 10-21 years who applied to the polyclinic of Family Medicine at the University of Health Sciences, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Health Practice and Research Center. A questionnaire form including sociodemographic factors prepared by searching the literature and the short form of the International Physical Activity Scale were used as data collection tools. SPSS version 17.0 program was used for data analysis. P-values below 0.05 were considered as statistically significant results. RESULTS: According to the BMI percentile curve, a total of 168 people including 13 underweight, 66 normal weight, 40 overweight and 49 obese people participated in the survey. Among these, 40 normal weight, 40 overweight and 40 obese participants were included in the study. Of the participants, 68 were women and 52 were men. Of these 120 individuals, 22 were early adolescents, 64 were middle adolescents and 34 were late adolescents. According to the MET score, the rate of being male in the active group is higher than the other groups. The mean weight of the participants was (74.68±16.82), the mean height was (1.68±0.12) and the mean BMI was (26.27±4.63). According to BMI grouping, those who are obese have a higher rate of evaluating themselves as obese than other groups. When the individuals participating in the study were grouped according to MET score, there were 17 inactive individuals (14.17%), 89 minimally active individuals (74.17%) and 14 active individuals (11.67%). The rate of being inactive according to the MET score of the obese is higher than the other groups. The rate of total screen use of 6 hours or more was higher in the obese group compared to the other groups. The mean MET score of the obese patients (868.4±518.47) was lower than the other groups. CONCLUSİON: The adolescent period determines how the individual will become an adult in the future. Therefore, it is a priority group in terms of public health. In our study, 11.67% of the participants were physically active. It is important to raise awareness of people who cannot reach adequate physical activity levels during adolescence. KEY WORDS: Adolescent, physical activity, obesity