Öfke duygusunun sembolik olarak Yunan Tanrıları ile Batı resim sanatına yansımaları
The symbolically reflections of the feeling of anger on the Western painting with Greek Gods
  1. Tez No: 816377
  2. Yazar: ALPARSLAN BAŞDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BATUR ÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsanları harekete geçiren güç duygulardır. Duygular, soyut veya somut olarak gerçekleşen bir olay karşısındaki uyarana karşı vermiş olduğumuz tepkilerdir. Bu tepkiler sevgi, öfke, neşe, korku, tiksinti, şaşırma vb. ifadelere yol açar. Duyguların insanlarda yarattığı oluşumlar onun anını, gününü, zamanını kısaca tüm hayatı boyunca yaptığı veya yapmadığı şeylerin toplamında ortaya çıkan hayat hikâyesinin başkahramanı konumundadır. İnsanlar için bu kadar önemli olan bu soyut kavram, insanlığın var olduğu andan itibaren onunla birlikte var olan hikâyelerde, mitlerde ve inanışlarda sembolik olarak tanrı, tanrıça veya yarı tanrı olarak izleyici karşısına çıkmaktadır. Bu araştırmada Yunan mitlerindeki tanrıların sembolik olarak öfke duygusundan hareketle gelişen hikâyelerde yer alan karakterlerin içinde bulunduğu duygu durumlarının incelenerek, bu duyguların Batı Resim Sanatındaki yansımalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemeden faydalanılmıştır. Konuyla ilgili olan dokümanlar ve görseller yazılı basılı, online veriler tedarik edilerek incelenmiş ve elde edilen bilgiler amaca uygun metinler haline getirilmiştir. Bu bilgiler ışığında duyguların, Batı Resim Sanatına ne şekilde yansıdığı konusunda çözümlemeler yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, insanların bilinmeyenlerden korkması ve korku ile birlikte ortaya çıkan diğer duyguların açıklanabilmesi için bilinmeyeni antropomorfik bir yapıda insana ait unsurlara dönüştürdüğü görülmektedir. Bu duyguların iletilmesinde aracı olan unsurlardan biri olan resim sanatında da, söz konusu duygular çeşitli tanrı, yarı tanrı ve insan-hayvan karışımı yaratıklarla görselleştirilerek diğer insanlara aktarılmıştır. Yunan mitolojisi doğa ile olan ilişkisini insana benzeyen tanrılar ve yarı insan yarı hayvan yaratıklarla birlikte insan düzeyine indirgeyerek duyguların, sembolik anlatımlar altında doğayı açıklamakta bir köprü görevi gördüğü ve bu anlatımların, ağırlıklı olarak Rönesans'tan itibaren resim sanatında en sık kullanılan konular içinde yer aldığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Emotions are the driving force behind people's actions. Emotions are our reactions to a stimulus or an abstract or concrete event. These reactions—love, anger, joy, fear, disgust, surprise, etc.—lead to expressions. The formations created by emotions in people are the protagonists of his life story, which emerges in the sum of his moment, day, time, and briefly what he did or did not do throughout his life. This abstract concept, which is essential for people, appears before the audience as a symbolic god, goddess, or demigod in the stories, myths, and beliefs that have existed with humanity since the beginning of its existence. This research is aimed at examining the emotional states of the characters in the stories that develop from the symbolic anger of the gods in Greek myths and exploring the reflections of these feelings in Western Painting. In the study, document analysis, one of the qualitative research methods, was used. Documents and images related to the subject were examined by obtaining written, printed, and online data, and the information obtained was converted into texts suitable for the purpose. In light of this information, analyses have been made about how emotions are reflected in Western Painting Art. As a result of the research, it is seen that people transform the unknown into human elements in an anthropomorphic structure in order to explain the fear of the strange and other emotions that arise with fear. In the art of painting, which is one of the elements that mediate the transmission of these feelings, these feelings are visualized with various gods, demigods, and human-animal mixed creatures and transferred to other people. Greek mythology reduced its relationship with nature to the human level with human-like gods and half-human half-animal creatures, and human emotions served as a bridge to explain nature under symbolic expressions, and these expressions were among the most frequently used subjects in painting art, mainly from the Renaissance. Has been revealed.