Günah keçisi kuramının insansı robotlar üzerinden sinemaya yansıması
The reflection of scapegoat theory on cinema through the humanoid robots
  1. Tez No: 816423
  2. Yazar: BALIM İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA HEPDİNÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma için bilim kurgu filmlerindeki ötekileşmiş karakterlerin tasvirleri sorunsallaştırılmış ve bilişim çağındaki günah keçisi anlatıları incelenmiştir. Doğuştan suçlu, suçlanmış veya suçu üstlenmiş olan hakkındaki utiliter bakış açısı incelenirken René Girard'ın“Günah Keçisi”adlı çalışması kuramsal çerçeve olarak alınmıştır. Amaç Girard'ın 1982 yılında yazmış olduğu mevzubahis kurama bilişim çağında yeni bir açılım getirmektir. Günah Keçisi kavramını incelemek için 1980-2023 yılları arasında çekilmiş içinde siborg, replikant ve fembot ögeleri bulunan filmlerdeki toplumsal krizler, farksızlaştırıcı suçlar, yapay zeka üzerinde toplanan kurbanlık işaretleri ve şiddet eylemleri tetkik edilmiştir. Günah keçiliğinin basamakları Girard'ın Oedipus analizi temel alınarak mitlerle ilişkilendirilmiştir. Öteki ile aynı arasındaki iletişimin sürekliliğinde bulunan sistematik eziyet ve sinemadaki günah keçilerinin öznelliklerini tanımlama süreçleri araştırılarak bilişim çağındaki günah keçisi tasvirlerinin yeni bir açılıma ihtiyacı olduğu iddia edilmiştir. Bu argüman, Girard'ın günah keçisini kuramlaştırdığı dönemden günümüze dek çekilen siborg filmlerindeki öteki tasvirleri karşılaştırılarak savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
For this study, the depictions of marginalized characters in sci-fi movies were problematized and scapegoat narratives in the Information Age were examined. While examining the utilitarian point of view about the congenital criminal, the accused or the one who has undertaken the crime, René Girard's work named“Scapegoat”was taken as the theoretical framework. The aim is to bring a new perspective to the theory, written by Girard in 1982, in the information age. In order to analyze the concept of the scapegoat, social crises, differentiating crimes, victim signs collected on artificial intelligence, and acts of violence in movies with cyborg, replicant and fembot elements, shot between 1980 and 2023, were observed. The steps of scapegoating are associated with myths based on Girard's analysis of Oedipus Rex. It has been argued that the scapegoat depictions in the information age need a new expansion by investigating the processes of defining the subjectivity of the scapegoats in the cinema and the systematic torture in the continuity of the communication between the other and the same. This argument has been defended by comparing other depictions of cyborgs from the period when Girard theorized the scapegoat to the present day.