Molecular analysis of Leishmania RNA virus (LRV)- positive and negative leishmania major isolates and assessment of the efficacy of fungal metabolites compared with meglumine antimoniate
Leishmania RNA virüsü (LRV)-pozitif ve negatif Leishmania major izolatlarının moleküler analizi ve meglumin antimonat ile karşılaştırıldığında mantar metabolitlerin etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 816424
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KURT, DOÇ. DR. GÜNSELİ BAYRAM AKÇAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Leishmaniasis bugün dünyada, Türkiye dahil, 98 ülkede yaygın olan vektör kaynaklı bir paraziter enfeksiyon olup her yıl 1 milyondan fazla kişiyi enfekte etmektedir. Günümüzde kullanılan ilaçlara karşı direnç gelişmiş olması leishmaniasis için ciddi bir sorundur ve yaygın olarak ilaç geliştirme çalışmalarını teşvik etmektedir. Leishmania major, bu enfeksiyonun etkenlerinden biri olup büyük çaplı, ciddi deri enfeksiyonlarına yol açmaktadır. Önceki çalışmalarda, L. major içinde bulunabilen Leishmania RNA virüsünün (LRV) deri enfeksiyonunun klinik tablosu ve prognozunu kötüleştirebildiği bildirilmiştir; bununla birlikte LRV-L.major etkileşimiyle ilgili moleküler mekanizmalar henüz bilinmemektedir. Bu çalışmada, in vitro koşullarda LRV-pozitif ve negatif L. major izolatlarında moleküler patolojik mekanizmaların araştırılması, ayrıca bazı fungal izolatların anti-leishmanial etkinliklerinin in vitro incelenmesi amaçlanmıştır. DHFR gen ifadesinde LRV-pozitif izolatında LRV-negatife göre 3 kat daha yüksek artış gözlemlenmiştir. GP63 ve TRYR genlerinin ifadelerinde genel olarak azalış gözlemlenirken LRV-negatif izolatı LRV-pozitife göre sırasıyla 3,3 ve 0,1 oranla 6 kat daha fazla artmıştır. Dört Aspergillus sp. izolatı ile henüz tanımlanmamış bir yerli bir mantar örneği malt ekstresi ile Aspergillus minimal besiyerlerinde kültive edilmiş ve izolatların anti-leishmanial etkinlikleri, günümüzde leishmaniasis tedavisinde kullanılan ilaç olan meglümin antimonat ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre,“Aspergillus 2874”ve“Aspergillus 3508”kodlu izolatların meglümin antimonata kıyasla daha yüksek anti-leishmanial etki ve“Aspergillus 3508”dışındaki izolatlardaki ClassI hidrofobinlerin LRV-pozitif L. major'de antiviral etkinlik gösterdikleri belirlenmiştir. Bu ön bulgular, çalışmada incelenen mantar metabolitlerinin anti-leishmanial ve anti-LRV etki potansiyeline sahip olduklarını göstermiş olup yeni çalışmalara olanak yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Leishmaniasis is a vector-borne parasitic disease that is prevalent in 98 countries today, including Türkiye, and infect more than a million people worldwide, annually. Resistance to current treatment options of leishmaniasis is a serious concern that encourages common drug development studies. Leishmania major is one of its causative agents associated with cutaneous infections that may end up with large, serious skin lesions. Previous reports suggest that Leishmania RNA Virus (LRV) present in L. major may worsen the clinical manifestations and prognosis of cutaneous leishmaniasis; however molecular mechanisms associated with LRV-L. major interactions are yet to be unveiled. In the present study, we aimed both to assess the roles of molecular pathogenic mechanisms of LRV-positive and LRV-negative L. major infections in vitro, and to assess anti-leishmanial efficacies of some fungal isolates in vitro. The expression of the DHFR gene showed a 3-fold increase in LRV-positive isolates compared to LRV-negative isolates. While a general decrease in the expressions of both GP63 and TRYR genes were observed, the LRV-negative isolate exhibited 3.3-fold and 0.16-fold increase compared to the LRV-positive isolate, respectively. Isolates of four Aspergillus sp. and an undefined local fungus were cultivated in malt extract and aspergillus minimal media, and anti-leishmanial efficacies of their isolates were compared with meglumine antimonate, the current drug of choice for leishmaniasis treatment, in vitro. Results indicated that isolates encoded as“Aspergillus 2874”and“Aspergillus 3508”showed higher efficacy in general, than meglumine antimonate. In addition, class I hydrophobins of all fungal isolates, excluding“Aspergillus 3508”, showed anti-viral efficacy in LRV-positive L. major isolate. These initial findings indicate the presence of fungal metabolites with anti-leishmanial and anti-LRV efficacies, which deserves further assessments.