Uncovering the impact of propaganda posters in games: How graphic design shapes the current state of the world
Oyunlarda propaganda afişlerinin etkisini ortaya çıkarmak: Grafik tasarım dünyanın mevcut durumunu nasıl şekillendiriyor
  1. Tez No: 816485
  2. Yazar: MUSTAFA NAWEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, grafik tasarım propagandasının video oyunlarındaki rolünü, özellikle propaganda posterlerinin analizi yoluyla incelemeyi amaçlamaktadır. Video oyunları uzun zamandır gerçek hayattaki olaylar, sanat, tarih ve mitoloji gibi çeşitli kaynaklardan ilham almakta ve grafik tasarım, oyun dünyasını daha gerçekçi hale getirmek için oyun dünyasına dahil edilmektedir. Çalışma, propaganda afişlerinde grafik tasarım kullanımının oyunlarda yaratılan dünyaların içerisinde gerçekleşen olayları ve bu olayların oyun dünyası hakkındaki genel geçer bilgiyi pekiştirip pekiştirme diğini araştırmaktadır. Çalışma, video oyunlarındaki propaganda posterlerini analiz ederek, oyun dünyasını daha iyi anlamayı ve oyun dünyasının grafik tasarım propagandası yoluyla temsilini anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of graphic design propaganda in video games, specifically through the analysis of propaganda posters. Video games have long taken inspiration from various sources, including real-life events, art, history, and mythology, and graphic design has been incorporated into the game world to make it more realistic. The study investigates if the use of graphic design in propaganda posters reinforces the world state and its lore in the game. By analyzing propaganda posters in video games, the study seeks to better comprehend the game world and understand the representation of the game world through graphic design propaganda.