Does the awareness of a negative collective future reduce the positivity of personal future thinking?
Olumsuz kolektif gelecek farkındalığı kişisel gelecek düşüncesindeki olumluluğu azaltır mı?
- Tez No: 816545
- Danışmanlar: DOÇ. SİMAY İKİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Genel olarak gelecekte yaşanabilecek kişisel olaylar, otobiyografik anılardan daha olumlu olarak değerlendirilir. Bu olumluluk yanlılığı kolektif gelecek düşüncesinin olumsuzluğuna rağmen gözlemlenmektedir. Bulgulara getirilebilecek potansiyel bir açıklama kolektif olumsuz geleceğe dair bir farkındalığın bulunmaması, bireylerin yalnızca kişisel yaşamlarına odaklanan dar bir bakış açısına sahip olarak kolektif geleceğin kişisel gelecek ile bağının farkında olmamaları olabilir. Mevcut araştırmada, olumsuz kolektif gelecek ve bunun kişisel gelecek üzerindeki potansiyel etkisi konusunda farkındalık yaratıldığında, olumluluk yanlılığının azalabileceği beklenmektedir. Araştırmaya seksen altı katılımcı katılmıştır. Araştırmada bir gruba olumsuz kolektif gelecek ve bunun kişisel hayatlar üzerine potansiyel etkisini anlatan bir metin (olumsuz metin koşulu), diğer gruba ise nötr bir kolektif gelecekten bahseden bir metin (nötr metin koşulu) dinletilmiştir. Tüm katılımcılar önemli bir otobiyografik anıyı, yakın gelecekte ve uzak gelecekte gerçekleşebilecek birer olayı yazarak anlatmışlardır. Nötr metin grubunda olumluluk yanlılığının bulunması, ancak bu yanlılığın olumsuz metin koşulunda azalması beklenmiştir. Ayrıca, uzak gelecekteki olayların yakın gelecekteki olaylardan daha olumlu olması beklenmiştir. Bunun yanında, olayların merkeziliğinin nötr metin koşulunda olumsuz metin koşuluna göre daha yüksek ve uzak gelecek için yakın geleceğe göre, yakın gelecek için otobiyografik anılara göre daha yüksek olması beklenmiştir. Olumsuz metin koşulunda olumluluk yanlılığının azaldığı ancak tamamen ortadan kalkmadığı bulunmuştur. Olumluluk ve olayların merkeziliği açısından yakın ve uzak gelecekteki olaylar arasında fark bulunmamıştır. Ancak, otobiyografik anılar ve gelecekteki olaylar tüm ölçümlerde farklı bulunmuştur. Duygulanım derecelendirmelerinde koşullar arasında farklılıklar bulunurken, merkezilik açısından koşullar arasında fark bulunamamıştır. Bu çalışma, kişisel gelecek için olumluluk yanlılığın gücünü bir kez daha ortaya koyarken, olumluluk yanlılığına potansiyel bir açıklama da önermektedir.
Özet (Çeviri)
In general, anticipated personal future events are evaluated as more positive than autobiographical memories. This positivity bias is observed despite a negativity bias for the collective future. One explanation for the underlying reason for this bias may be focusing on personal lives with a lack of awareness of how the collective future may be related to the personal future. In the present study, it is hypothesized that when awareness of the negative collective future and its potential influence on the personal future is created, the positivity bias can be reduced. Eighty-six participants were tested. One group listened to a text that included information about the negative collective future and its influence on personal lives (negative text condition), and the other group listened to a text that described a neutral collective future (neutral text condition). All participants generated an important significant autobiographical memory, a future event that can happen in the near future, and another one that can happen in the distant future. As hypothesized the results showed that the positivity bias was reduced in the negative text condition, but not totally eliminated. Near and distant future events did not differ in positivity and centrality. However, autobiographical memories and future events differed in all comparisons. We found group differences in valence ratings but not in centrality ratings. The study shows the strength of the future positivity bias and suggests a potential explanation for it.