Çalışan kadınların yaşadıkları iş-aile çatışmasının işten ayrılma niyetine etkisi: Algılanan sosyal desteğin düzenleyici rolü
The moderating role of perceived social support in the relationship between work-family conflict and turnover intention: A study on female municipal employees in the Balıkesir region
- Tez No: 925568
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÜLGEN AYDINLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, kadın çalışanların işten aileye ve aileden işe yönelik çatışmalarının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini ve bu ilişkide algılanan sosyal desteğin düzenleyici rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Balıkesir bölgesindeki belediyelerde çalışan 208 kadın katılımcıyla, rastgele örneklem yöntemiyle yürütülmüş; veriler anket aracılığıyla toplanmış ve SPSS ile AMOS programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, işten aileye yönelik çatışmanın işten ayrılma niyeti üzerinde doğrudan anlamlı bir etkisinin olmadığını, ancak aileden işe yönelik çatışmanın işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sosyal desteğin düzenleyici etkisinin çatışmanın yönüne ve desteğin kaynağına göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. İşten aileye yönelik çatışmada işyeri desteği koruyucu bir rol oynarken, aile desteği etkisiz kalmıştır. Buna karşılık, aileden işe yönelik çatışmada aile desteği koruyucu bir rol oynarken, işyeri desteği anlamlı bir etki göstermemiştir. Demografik faktörlere ilişkin bulgular, düzensiz çalışma saatlerinin işten aileye yönelik çatışmayı artırdığını, çocuk sayısının aileden işe yönelik çatışmayı yükselttiğini ve eşi çalışmayan kadınların daha yüksek düzeyde aileden işe yönelik çatışma yaşadığını ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, kadınların ailevi sorumluluklarını iş yaşamıyla dengelemekte zorlandıklarını ve bu dengesizliğin işten ayrılma niyeti üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Araştırma, pratik açıdan örgütlerin işyeri destek mekanizmalarını güçlendirmesi, esnek çalışma koşulları sunması ve aile destek ağlarının etkinleştirilmesi gibi somut öneriler sunarak, çalışanların iş-aile dengesini sağlamalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın sınırlılıkları arasında, tek bir bölge ve sektörle sınırlı olması ve verilerin kesitsel bir tasarımla toplanmış olması yer almaktadır. Gelecekte yapılacak çalışmaların, farklı sektör ve bölgelerde, boylamsal veri toplama yöntemleriyle gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, iş-aile ve aile-iş çatışmalarının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerinin çatışmanın yönü ve sosyal destek kaynağına bağlı olarak değiştiğini ortaya koymuştur. Araştırma, bireylerin ve örgütlerin sosyal destek mekanizmalarını daha stratejik ve uyumlu bir şekilde yapılandırmalarının, çalışan refahını ve bağlılığını artırmada kritik bir rol oynadığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's dynamic work environment, the participation of women in the workforce has significantly increased, making the balance between professional and family responsibilities a prominent issue. Work-family conflict (WFC) and family-work conflict (FWC) are two critical stressors that arise when the demands of work and family roles are incompatible, leading to adverse outcomes such as turnover intention. Turnover intention, defined as an employee's deliberate contemplation of leaving their job, can have severe consequences for organizational stability, employee well-being, and overall productivity. This study aims to investigate the impact of WFC and FWC on turnover intention among female employees and to examine the moderating role of perceived social support in these relationships. Social support, which can be derived from workplace sources (e.g., supervisors, colleagues, organizational resources) or family sources (e.g., spouses, relatives, friends), is considered a critical resource in alleviating the negative consequences of work-family conflict. Understanding how social support interacts with these forms of conflict can provide valuable insights for organizations and policymakers to develop targeted interventions. This study addresses a significant gap in the literature by focusing on female municipal employees, a group often underrepresented in work-family conflict research, within the context of Balıkesir, Turkey. This study employed a quantitative research design using survey methodology to collect data from 208 female municipal employees working in the Balıkesir region. Participants were selected through a random sampling method based on accessibility, ensuring a diverse representation of employees across different departments and roles. The data collection instrument included validated scales measuring work-family conflict (WFC), family-work conflict (FWC), turnover intention, and perceived social support. Additionally, demographic data such as age, marital status, number of children, and work experience were gathered to explore potential variations in responses. The collected data were analyzed using SPSS and AMOS software, with Structural Equation Modeling (SEM) applied to test the hypothesized relationships between variables. The moderating effects of social support were assessed using bootstrapping techniques, which allowed for a robust examination of interaction effects. Descriptive statistics, reliability analysis, and confirmatory factor analysis (CFA) were conducted to ensure the validity and reliability of the measurement instruments. The findings revealed that work-family conflict (WFC) does not have a significant direct effect on turnover intention, suggesting that workplace pressures do not automatically translate into an employee's desire to leave their job. In contrast, family-work conflict (FWC) was found to have a significant and positive effect on turnover intention, indicating that family-related stressors are more directly linked to an employee's intention to leave their job. The moderating role of perceived social support was found to vary based on the source of support and the type of conflict. In the case of work-family conflict (WFC), workplace support (e.g., from supervisors, colleagues, or organizational resources) significantly mitigated the negative effects of conflict on turnover intention. However, family support did not play a significant role in this relationship. Conversely, in the context of family-work conflict (FWC), family support effectively reduced the adverse effects of conflict on turnover intention, whereas workplace support did not have a meaningful impact. Demographic analyses also revealed important findings: irregular work hours significantly increased WFC, a higher number of children intensified FWC, and women whose spouses were not employed reported higher levels of family-work conflict. These results highlight the complex interplay between personal circumstances and workplace stressors, emphasizing the importance of tailored support systems. This study underscores the importance of alignment between the source of social support and the type of conflict in effectively reducing turnover intention. Workplace-related conflicts are better alleviated through workplace support mechanisms, while family-related conflicts require robust family support networks. This finding emphasizes the need for organizations to adopt context-specific strategies rather than generalized policies. The study contributes to the existing literature by addressing the context-specific moderating effects of social support and offering insights into how demographic variables interact with work-family and family-work conflicts. Practically, the findings suggest that organizational interventions, such as supervisor training programs, flexible work arrangements, and employee assistance programs, can play a critical role in mitigating WFC. Simultaneously, family-oriented programs, such as counseling services and awareness campaigns, can help address FWC more effectively. Despite its valuable contributions, this study has several limitations. The sample was limited to female municipal employees in the Balıkesir region, which may restrict the generalizability of the findings. Additionally, the cross-sectional research design prevents the establishment of causal relationships between variables. Future research could benefit from longitudinal designs to examine the long-term effects of social support on conflict and turnover intention. Further studies could also include diverse occupational groups and sectors, allowing for a more comprehensive understanding of how social support mechanisms operate in different work environments. Including qualitative research methods could also provide richer insights into the lived experiences of employees facing work-family and family-work conflicts. In conclusion, this study highlights the critical moderating role of social support in the relationship between work-family conflict, family-work conflict, and turnover intention among female employees. The findings demonstrate that the effectiveness of social support is context-specific, with workplace support better addressing WFC and family support being more effective in managing FWC. Organizations and policymakers must prioritize the development of tailored social support systems that address the unique dynamics of work-family conflict. By doing so, they can enhance employee well-being, reduce turnover intention, and foster a more supportive and resilient organizational culture.