Reklam tasarımı bağlamında, sosyal medya uygulamalarının durduruculuk (Stopper) etkisinin incelenmesi: Instagram örneği
In the context of advertising design, an investigation of the stopper effect of social media applications: Instagram example
- Tez No: 816597
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜRGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzde sosyal medya platformlarında yapılan reklamların ve dijital reklamcılığın artan önemi, bu mecralarda sunulan görsellerin tasarımsal ve içerik özelliklerinin etkisini daha da ön plana çıkarmaktadır. Bu çalışma, sosyal medya mecralarında kullanılan görsellerin tasarımsal özelliklerinin, hedef kitleler üzerindeki durdurma ve tıklama (stopper) eylemini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. 460 katılımcı üzerinde gerçekleştirilen sosyal medya: instagram simülasyon testi ile farklı renkler ve tasarım yoğunluklarındaki instagram gönderisi reklam görsellerinin katılımcılar özelinde durduruculuk oranı ölçülmüştür. Bulgular, renk ve tasarım yoğunluğu farklılıklarının, durduruculuk oranını önemli ölçüde etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma, iletişimcilere, tasarımcılara, dijital reklamcılık üzerine araştırma yapan akademik çevrelere ve reklam verenlere sosyal medya platformlarında etkili reklam stratejileri geliştirme konusunda önemli bir iç görü sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing significance of advertisements on social media platforms and digital marketing underscores the importance of the design and content characteristics of the visuals presented on these platforms. This study aims to investigate how the design features of images used on social media platforms influence the stopping and clicking (stopper) actions of target audiences. A simulation test of social media: Instagram was conducted with 460 participants to measure the stopping power of Instagram ad images with different colors and design densities concerning each participant. The findings revealed that variations in color and design density significantly affected the stopping power rate. This study offers valuable insights to communication professionals, designers, academic circles researching digital marketing, and advertisers in developing effective advertising strategies on social media platforms.