Metal destekli seramik ve zirkonya tam seramik restorasyonlarda, fonksiyonel derecelendirilmiş materyallerin kullanımının etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of using functionally graded materials in metal ceramic and zirconia all-ceramic restorations
- Tez No: 816596
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gelişmiş kompozit malzemeler grubunda kategorize edilen fonksiyonel derecelendirilmiş materyaller (FDM'ler), malzeme uyumsuzluklarından kaynaklanan gerilimleri ve başarısızlıkları azaltmak için özel olarak tasarlanmışlardır. Üretim tekniklerindeki gelişmeler, fonksiyonel derecelendirilmiş materyallerin çeşitli uygulamalarda kullanılmasını sağlamıştır, ancak homojen olmayan karmaşık parçaların simülasyonundaki zorluklar sayısal analizde problemlere neden olabilmektedir. Hem geometrik olarak karmaşık bölgelerde homojen olmayan malzemenin uygulanmasını kolaylaştıran hem de faz-alan yaklaşımı kullanarak hesaplamanın doğruluğunu artıran sayısal bir işlem sunan bu çalışma, fonksiyonel derecelendirilmiş materyallerin dental protezlerde kullanımını araştırmaktadır. Mandibular birinci molar ve maksiller santral kesici dişler için, FDM metal destekli seramik ve tam seramik zirkonya restorasyonlar, maksimum çiğneme kuvveti altında sayısal olarak analiz edilmiş ve sonuçlar geleneksel olarak hazırlanan kronlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Functionally graded materials (FGMs), categorized in the advanced composite materials group, are specifically designed to reduce stresses and failures due to material mismatches. Advances in manufacturing techniques have enabled the use of FGMs in a variety of applications, but numerical analysis is still a challenge due to the difficulty in simulating inhomogeneous material domains of complex parts. By presenting a numerical procedure that both facilitates the application of inhomogeneous material in geometrically complex regions and improves the accuracy of the calculation using a phase-field approach, this study investigates the use of functionally graded materials in dental prostheses. A ceramic fused to metal and all-ceramic zirconia FGM restorations for mandibular first molars and maxillary central incisors were numerically analyzed under maximum masticatory bite force and the results were compared with conventionally prepared crowns.