Türkiye'nin endüstri içi ticaretinin incelenmesi: 2001-2021 dönemi
The intra-endustry trade in Turkey: 2001-2021 period
  1. Tez No: 816622
  2. Yazar: AYDOĞAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ŞAHBAZ KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin ithalat ve ihracat fasıllarında Endüstri İçi Ticaret miktarlarının 2001 ve 2021 yılları arasındaki dönem için tespit edilmesidir. Bu sayede üretim faktörlerinin etkin şekilde kullanılmasıyla Endüstri İçi Ticaretin gerekliliği ve ülke ekonomisine etkileri ele alınarak sektörel bazda değerlendirmeler yapmaktır. Çalışmada yöntem olarak Türkiye'nin ele alınan dönem içerisindeki ithalat ve ihracat rakamlarının 2021 yılında en yoğun olduğu ilk 20 sektörün fasıl bazında tespit edilerek Endüstri İçi Ticaretinin Grubel-Lloyd endeksi ve Loertcsher-Wolter endeksi kullanılarak ölçülmesidir. Yapılan çalışma sonucunda Türkiye'nin endüstriler arası ticaretinin yanı sıra endüstri içi ticarette de bulunduğu tespit edilmiştir. Mevcut Endüstri İçi Ticaret miktarının artırılmasına yönelik çalışmalar yapılarak toplam ticaret hacminin ve bu sayede kalkınmanın artırılmasına katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the amount of domestic industry tr The aim of this study is to determine the amount of intra-industry trade in Turkey's import and export items for the period between 2001 and 2021. In this way, with the effective use of production factors, the necessity of intra-industry trade and its effects on the country's economy are evaluated on a sectoral basis. The method of the study is to measure the intra-industry trade by using the Grubel-Lloyd index and Loertcsher-Wolter index by determining the top 20 sectors with the most intense imports and exports in 2021 in Turkey. As a result of the study, it has been determined that Turkey is engaged in intra-industry trade as well as inter-industry trade. By making efforts to increase the amount of current intra-industry trade, it can contribute to the increase of the total trade volume and thus to the development.